GenelSuriye Düşmanları

ABD, Türkiye, Fransa, Katar ve S.Arabistan’ın yönlendirdiği SUK toplantısı 8 gün sürdü

Sekiz gün devam eden sıkı pazarlıkların ardında Ulusal Koalisyon, Koalisyon’daki üye sayısını artırma kararına vardı.

Suriye Ulusal Koalisyonu, Amerika, Türkiye, Fransa, Katar ve Suudi Arabistan’ın devreye girmesinden sonra Koalisyon’daki üye sayısının artırılmasına karar verdi.

Koalisyon’dan dün akşam İstanbul’da yapılan açıklamada, 43 yeni üyenin daha kabul edildiği Koalisyon’da üye sayısının 114′e yükseldiği, Koalisyon başkan seçiminin ise 12 Haziran’a ertelendiği belirtildi.

Koalisyon’un açıklamasına göre Koalisyon’a Özgür Suriye Ordusu’nun 15, alandaki devrimci hareketlerin 14 koltukla temsil edileceğinde karar birliğine varıldı.

Gassan Hito başkanlığında kurulmak istenen ama bir türlü kurulamayan hükümet çalışmalarının da 12 Haziran’daki toplantıya ertelendiğini açıklayan Koalisyon, İran ve Hizbullah’ın Suriye’deki “saldırılarını” gerekçe göstererek Cenevre 2′ye katılmama kararı aldıklarını ilan etti.

Özgür Suriye Ordusu Komutanı Selim İdris, Suriye Ulusal Koalisyonu’na katılmak için Koalisyon’da %50 temsil hakkı şartını koşmuştu.

Koalisyon’un sekiz gün önce başlattığı görüşmelerde sonuç alınamaması üzerine Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Suriye Büyükelçisi Robert Ford, Fransa’nın Şam Büyükelçisi Eric Chevalier, Katar Dışişleri Bakanı Hamad Bin Casim ve Suudi Arabistan Emiri Selman Bin Abdulaziz devreye girerek, İstanbul’daki toplantıya katılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu