GenelSuriye Düşmanları

ABD Ulusal Güvenlik eski danışmanından İran’ın Cenevre 2 konferansına katılmasına destek!

ABD Ulusal Güvenlik eski danışmanı, İran’ın Cenevre 2 konferansına katılmasına destek vererek, İran’ın şimdiye kadar Afganistan’ın onarılması görüşmelerinde de başarılı bir performans sergilediğini söyledi.
Tesnim haber ajansının bildirdiğine göre ABD Ulusal Güvenlik eski danışmanı Zbigniew Brzezinski, İran’ın Suriye kriziyle ilgili Cenevre 2 görüşmelerine katılmasının zaruri olduğu ile ilgili son açıklamasında, İran’ın bu görüşmelere katılmasına karşı çıkanların, İran’ın 2002 yılında Afganistan’ın onarımı görüşmelerindeki başarılı rolünü hatırlamaları gerektiğini söyledi.
Bu açıklamalar öyle bir dönemde yapılmaktadır ki BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Cenevre-2 konferansına davetli olan ülkelerin davetiyelerini göndermeye başlamış ancak, hazırlanan ilk listede İran’ın adının bulunmadığı dikkatleri çekmişti.
ABD, İran’ın bu görüşmelere katılması muhaliflerinden biri olarak, İran’ın Suriye geçici yönetimin kurulmasını kabul etmesini bu görüşmelere katılma konusunda bir şart olarak ileri sürmüştü.
Öte yandan İran, Suriye görüşmelerine katılmak için kesinlikle her hangi bir ön şartı kabul etmeyeceğini bildirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı