GenelSuriye Düşmanları

ABD ve korsan İsrail’in Suriye’ye karşı gizli askeri ajandası ifşa edildi

Global Resarch sitesinde yayınlanan bir makale, ABD ve İsrail’in Suriye üzerindeki planlarını gözler önüne seriyor.

Michel Chossudovsky tarafından yazılan Hidden US-Israeli Military Agenda: “Break Syria into Pieces” (Amerika ve İsrail’in Gizli Askeri Ajandası: Suriye’yi Parçalara Bölmek) başlıklı analizde, “Amerika ve İsrail’in Suriye içindeki silahlı grupları desteklemesinin amacı, Suriye’yi desteklemesinin amacı Suriye’yi parçalara ayırmak” ifadesine yer verildi.

ABD ve İsrail’in Suriye üzerinde “Balkanlaştırma” politikası yürüttüğünü ileri süren Chossudovsky, Suriye rejim muhaliflerinden Sherkoh Abbas’un İsrail’e yaptığı çağrıya dikkat çekiyor.

Siyonist rejim gazetesi Jerusalem Post’ta yer alan bir haberde, ABD Destekli Kürdistan Ulusal Konseyi başkanı olan Sherkoh Abbas, İsrail’e yaptığı çağrıda, Suriye’nin etnik temelde parçalanması için İsrail’in yardımcı olmasını istemişti.

Abbas, Amerika’dan yaptığı açıklamada, Suriye’nin etnik temelde ayrılmasının Suriye ile İran’ın başını çektiği Şii Hlali’nin kırılmasına da hizmet edeceğini söyledi.

Suruiye’nin Kürt, Dürzi, Alevi ve Sünni Arap federasyonlarına dönüştürülmesi gerektiğini, buun da Suriye’nin Müslüman Kardeşler kontrolündeki İslamcıların de etkisini kıracağını belirten Abbas, “Suriye’yi parçalara ayırmamız gerekiyor” dedi.

Suriye’nin etnik temelde dört ayrı parçaya ayrılmasının Sünni ve Şii İslamcıları karşı İsrail’in korunması için dogal bir tampon bölge olacağını söyleyen Abbas, Suriye’deki cihadi grupların varlığından duyduğu rahatsızlığı da dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerindan Suriye eski büyükelçisi Robert Ford, ABD Suriye özel koordinatörü Fred Hof ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, bu görüşmenin Suriye muhalefetinin güçlendirilmesi amacıyla düzenlendiğini belirtti.

Görüşmede Kürdistan Ulusal Konseyi grubunun Suriye Ulusal Konseyi içinde yer alması konusunun ele alındığını beirtiliyor.

ABD Dışişleri sözcüsü Mark Toner, görüşmenin Esad karşısında Suriye muhalefetini birbirine bağlamak olduğunu söyledi.

Suriye Kürt gruplarının büyük bir kısmı Suriye’ye yönelik batı müdahalesine karşı çıkarken, bazı kürt grupları da ABD ile işbirliğine girmiş durumda.

ABD destekli Suriye Ulusal Konseyi içerisinde kürt gruplarından adece Fares Tammo liderliğindeki Gelecek Hareketi bulunuyor.

Kürt gruplarının çoğunluğu ise, Suriye Ulusal Konseyi’nin Türkiye ile olan yakın ilişkisinden dolayı Suriye Ulusal Konseyi’ne katılmıyor.

Kanadalı analist Michel Chossudovsky de, “ABD ve İsrail’in Gizli Ajandası” başlığı altında yazdığı makalesinde, Jerusalem Post’ta yayınlanan bu habere istinaden, ABD ve İsrail’in Suriye üzerinde “Başkanlaştırla” politikası yürüttüğünü, amaçlarının Suriye’ye etnik ve mezhebi temelde parçalara ayırmak olduğunu ileri sürdü.

Chossudovsky, İsrail’in Suriye’deki Özgür Suriye Ordusu’na destek verdiğini, ABD’nin Suriye Koordinatörü Frederic C. Hof, eski Suriye büyükelçisi Robert Stephen Ford ve Jeffrey Feltman’ın ABD’nin Suriye politikasında belirleyici isimler olduğunu, bunların da Suriye Ulusal Konseyi ve Özgür Suriye Ordusu ile yakın ilişki içinde olduğunu belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı