Suriye Düşmanları

ABD yaptırımları İran’a ilaç ve ekipman ihracatını engelliyor

Amerika’nın Washington Post gazetesi, korona virüs salgını devam ederken, Amerika’nın yaptırımları İran’ın bu salgınla mücadelede ihtiyaç duyduğu ilaç ve tıbbi teçhizat ihtiyacını ithal etmesi yolunda ciddi engel oluşturduğunu yazdı.

Washington Post gazetesi konu ile ilgili Pazar günü yayımladığı raporunda, ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Koruma Ofisi OFAC’ın raporlarına göre, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’a özel tıbbi teçhizatı ihraç etmek üzere firmalara verdiği izin belgesinin sayısını azalttığı anlaşıldığını belirtti.

İran’a ihraç edilmesi Hazine Bakanlığı’nın özel iznini gerektiren ekipmanların arasında oksijen makinesi, yüzü tam kapatan özel maskeler ve termal görüntüleme cihazları gibi sağlık personelinin acilen ihtiyaç duyduğu teçhizat yer alıyor.

Raporda, bu yaptırımların yüzünden İran sağlık kurumunun insanların hayatını korumak ve korona virüs salgınını kontrol altına alma çabaları olumsuz etkilendiği açıkça ortada olduğu kaydedildi.

Washington Post gazetesi OFAC’ın raporlarına istinat ederek, 2016 yılında İran’a tıbbi teçhizat ihraç etmek isteyen firmaların yarısından fazlası gerekli izin belgesini aldıklarını, fakat 2019’un üçüncü çeyreğinde bu sayı gerilediğini ve OFAC’ın talepte bulunan firmaların ancak yüzde 15 kadarına izin belgesi verdiği anlaşıldığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu