GenelSuriye Düşmanları

ABD yeni bir Suriyeli Muhalif Konsey oluşturmaya çalışıyor

Her kesimden Suriyeli muhalefet liderleri önümüzdeki hafta Katar’da toplanarak etkisiz kaldığına inanılan ve iç çekişmelerden kurtulamayan Suriye Ulusal Konseyini yerini alacak yeni bir liderlik yapısı oluşturmaya hazırlanıyor.

Bu dönemde sürece doğrudan müdahil olan Obama yönetimi, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ı devirmeyi hedefleyen çabaların bir parçası olarak yeni konseyin oluşturulmasında rol alıyor. Daha kalıcı ve birleşik bir muhalefet oluşturmak isteyen Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, New York’a Suriye aktivist gruplar ile gizlice bir araya geldi.

Son birkaç ay içinde, ABD yetkilileri ve Suriyeli muhaliflere göre, ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Suriye içindeki temaslarını genişletmek için çalışıyor, ordu komutanları ve yerel yönetim konseylerinin temsilcileriyle görüşüyor.

ABD basınında yer alan haberlere göre, SUK yönetimi Washington’un bu girişimlerinden rahatsız ve “Obama yönetimi sistematik olarak SUK’u baltalamaya çalıştığını” söylüyorlar.

Ancak Amerikalı yetkililerin özellikle Alevi ve Kürt azınlıkların desteğini sağlamakta başarısız olduğunu düşündüğü Suriye Ulusal Konseyi’nden umudunu kestiği belirtiliyor. Yeni kurulacak yapının bu dinamiği değiştirmek için bir girişim olduğu, 3 Kasım’da Katar’ın başkenti Doha’da yapılacak toplantının ardından yeni konseyin ABD başkanlık seçimlerinden bir gün sonra 7 Kasım’da Suriyeli muhalif grupların meşru temsilcisi olarak ilan edileceği bildiriliyor.

Obama yönetiminin yeni konseyi uluslararası toplum ve Esad rejimi ile müzakere edebilecek potansiyel bir geçici hükümet olarak gördüğü de gelen haberler arasında..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu