GenelSuriye Düşmanları

ABD yine alışılmış kof söylemlerle Suriye’yi işgalle tehtid etti

Cenevre 2’nin ilk günü oldukça gergin geçerken, Suriye dışişleri bakanı Velid Muallim’in açıklamaları Türkiye ve Arabistan’a zor anlar yaşattı. İki ülkeyi teröre destek vermekle suçlayan Muallim, bu terörün bir gün bu ülkelerin başına bela olacağını hatırlatarak uyardı.

Amerika’nın tansiyonlu geçen Muallim’in konuşmasına tepki göstermesi ise terörü destekler nitelikteydi. Amerika dışişleri bakanı Kerry, Suriye hükümetine şartlarını kabul ettirmek için baskı uygulayacaklarını bunun için de muhalif guruplara verdikleri desteği artıracaklarını belirtti.

“Barış görüşmeleri sürerken nihai çözüme ulaşmak için farklı yöntem ve yolları deneyerek Suriye hükümetine baskı uygulayacağız. Askeri müdahale her ne kadar uzak bir ihtimal gibi kenarda bekliyor olsa da başkan Obama’nın bu ihtimale hiçbir zaman tamamiyle uzak kalmadığını biliyoruz” ifadesini kullanan Kerry, bu sözleriyle Suriye hükümetine caydırıcı gücü kullanma ihtimallerinin olduğu mesajını verdi.

Suriye’nin baş müttefiği olan İran’ın ise Cenevre 2’ye çağrılmaması bu konferansın başarısızlıkla sonuçlanacağının ilk habercisi oldu. Ancak konferansa katılmamasının İran’a değil, Suriye’de çözüm istediğini iddia eden taraflar açısından talihsiz sonuçlar doğurmasının oldukça büyük bir ihtimal olacağının yanı sıra , çözüme yönelik samimiyetsizliklerini de bir kez daha kanıtlamış bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı