Genel

ABD’de Cumhuriyetçi senatörler de Trump’ın savaş yetkisine karşılar

Amerika’da savaş yanlısı tutumlarıyla artık kendi partisinin de tepkisini alan Trump’a Cumhuriyetçi senatörler de ‘dur’ dedi.

ABD medyasına göre, Trump’ın İran’a yönelik muhtemel savaş kararına karşı Cumhuriyetçi bazı senatörlerin de Trump’ın savaş yetkisini kısıtlamaya yönelik Demokratlar’a destek verdiği bildirildi. Halihazırda Cumhuriyetçi iki senatör açık bir şekilde Trump’ın savaş yetkisinin elinden alınmasını isterken Cumhuriyetçi 8 senatörün de buna destek vermesinin an meselesi olduğu bildirildi.

Senatörler, ABD başkanı Trump’ın general Süleymani’nin öldürülmesiyle ilgili terör saldırısını bizzat kendisinin vermesine İran’ın füzeli bir şekilde karşılık verdiğini ama bunun burada durmayacağını ve ABD ile İran arasında muhtemel savaşın olabileceğini ve Trump’ın da bunun fitilini ateşleyebileceği ve bundan dolayı Trump’ın savaş yetkisinin elinden alınması gerektiğini bildirmekteler.

Bu arada ABD Başkanı Donald Trump, üzerinde yapılan oynamayla Demokrat liderler Chuck Schumer ve Nancy Pelosi’yi İran’ın yerel kıyafetleri içinde ve İran bayrağı önünde tasvir eden bir fotoğrafı paylaştı, bunun üzerine ortalık karıştı.

Trump’ın retweet ettiği fotoğraf, kendi yasama organlarında Trump hakkındaki azil soruşturmalarına öncülük eden ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Senato Azınlık Lideri Chuck Schumer’in içeriği değiştirilmiş portrelerini ‘Demokratlar 2020’ yazısıyla gösteriyor.

Beyaz Saray, İranlı General Süleymani’nin öldürülmesine misilleme olarak Irak’taki Amerikan üslerine düzenlenen saldırıların ardından İran’a yönelik ilave yaptırım tehdidinde bulunurken, Temsilciler Meclisi geçen hafta Trump’ın savaş yetkilerini kontrol altına almayı amaçlayan bir tasarıyı geçirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı