Genel

ABD’de general Süleymani suikastı protesto edildi

ABD’nin başkenti Washington’da yüzlerce protestocu, ABD yönetiminin Irak’tan çekilmesi ve İran ile savaşa girmemesi çağrısında bulundu.

ABD’de “Code Pink” olarak da bilinen “Pempe Kod: Barış için Kadınlar” adlı sivil toplum kuruluşu öncülüğünde, Müslüman Barış Derneği, Birleşik Savaş Karşıtlığı Derneği gibi birçok sivil toplum kuruluşunun mensupları, “Ulusal Eylem Günü” dolayısıyla Beyaz Saray’ın önünde bir araya geldi.

Gruptakiler, ABD’nin Irak’ta İran ile karşı karşıya gelmesini protesto etti.

“İran’a karşı savaş ve yaptırımlara hayır”, “İran ile barış” ve “İran ile görüş, bombalama” yazılı pankartlar taşıyan grup, ABD’nin askerlerini Irak’tan çekmesi çağrısında bulundu.

Yüzlerce kişinin katıldığı eylemde “İran’ı Irak’a çevirmeyin” sloganları atan grup, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin öldürülmesine ilişkin “Suikastlere hayır” pankartları açtı.

Bu arada Amerika’nın 70’den fazla kent ve kasabasında ABD’nin general Süleymani’ye yönelik terör saldırısı düzenlenen gösterilerde protesto edildi.

ABD ile İran arasındaki gerilim, Amerikan ordusunun 3 Ocak’ta Bağdat Havalimanı yakınlarında İranlı General Kasım Süleymani’yi şehit etmesiyle tırmanışa geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu