FilistinGenel

ABD’nin Filistin direnişini kınamaya dair tasarısı reddedildi

Amerika’nın BM’de siyonist İsrail desteklemek ve Filistin direnişini kınamak için teklif ettiği tasarı reddedildi.

Kuveyt’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Mansour Al-Otaibi, ABD’nin veto ettiği Filistin halkı için koruma talep eden tasarıyı BM Genel Kuruluna götürmeyi düşündüklerini söyledi.

Filistin halkı için koruma talep eden tasarıyı veto eden ABD, BM Güvenlik Konseyini İsrail-Filistin sorunu konusunda yine kilitledi.

ABD, Güvenlik Konseyine sunduğu Gazze’deki şiddet olaylarından sorumlu tuttuğu Hamas’ın kınanmasını istediği tasarısına ise hiçbir ülkeden destek alamadı. Konseyde tasarıya destek vermek için el kaldıran tek üye, ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley oldu.

Veto yetkisi nedeniyle BM Güvenlik Konseyini tıkayan ABD, uluslararası toplumda yalnız kaldı.

BM Güvenlik Konseyinde biri Kuveyt’in, diğeri ABD’nin sunduğu iki tasarının da başarısız olmasının ardından Kuveyt Büyükelçisi Otaibi, “BM Genel Kuruluna gitmeyi düşüneceğiz.” dedi.

Haley’nin tek taraflı olmakla eleştirdiği tasarıda bütün şiddet olaylarını kınadıklarını belirten Otaibi, ABD’nin tasarısının ise ırkçı İsrail’in yasa dışı eylemlerini meşrulaştırdığını, terör rejimi İsrail’in Gazze’deki ihlallerini görmezden geldiğini ve tasarıda Gazze ablukasının kaldırılmasından hiç bahsedilmediğini söyledi.

(Bu arada Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ABD’nin, Filistin halkı için koruma talep eden Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tasarısını veto etmesinin şaşırtıcı olmadığını belirterek, “Bu, haklının değil güçlünün yanında olduklarını bir kez daha teyit ediyor.” ifadesini kullandı.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu