GenelIrak Gerçekleri

ABD’nin Irak’ı bölme girişimlerine fitneciler destek verdi, vatanseverler karşı çıktı

ABD Kongresinin Irak’taki Sünnileri ve Kürtleri bağımsız olarak silahlandırma girişimi Washington’un Irak’ın bölünmesi için yeşil ışık yaktığı şeklinde yorumlanıyor.

Irak’taki Sünnilerin ve Kürtlerin ayrı ayrı silahlandırılmasını öngören bir teklifin Amerikan Kongresi’ne sunulması, Irak’taki siyasi grupların farklı tepkilerine neden oldu.

Irak’ın Sumeriye televizyonunun haberine göre Irak İslami Yüksek Konseyi Başkanı Ammar el-Hekim, bugün Bağdat’ta yaptığı bir konuşmada ABD Kongresi’nin Irak’taki bölgelerle ayrı ayrı temas kurmasının tehlikeli bir adım olduğunu söyledi.

Amar el-Hekim, Amerika’nın bu girişiminin Irak’taki toplumsal bölünmeyi arttıracağını ve ülkeyi bölünmeye sürükleyeceğini söyledi.
Ammar el-Hekim Irak halkına ülkenin izzet ve onurunun korunması için birlik ve dayanışma çağrısı yaptı.

Kürdistan Demokrat Partisi liderlerinden Muhsin Sadun ise Amerikan Kongresi Dış İlişkiler Komisyonu’nun Peşmerge güçlerinin bağımsız bir ülkenin ordusu gibi silahlandırmasını önermesini olumlu karşıladığını söyledi.

Ayn el-Irak News’e açıklamada bulunan Muhsin Sadun, Amerikan Kongresi’nin bu kararının Irak’taki terörle mücadeleye önemli bir katkı sunacağını belirterek Peşmerge’nin IŞİD’e karşı zaferinin tüm Iraklıların zaferi olacağını söyledi.

Irak Meclisi’ndeki Irak Ulusal İttifakı milletvekillerinden Haydar el-Fuadi de ABD Kongresi Dış İlişkiler Komisyonu’nun Irak’ta Kürtlerin ve Sünnilerin ayrı ayrı silahlandırılmasını öngören teklifini Amerika’nın Irak’ın bölünmesine yeşil ışık yakması olarak niteledi.

Haydar el-Fuadi, yayımladığı bildiride ABD Kongresi’nin bu girişiminin Irak’ın bölünmesini ve İsrail’in güvenliğini sağlamaya yönelik bir adım olduğunu belirtti ve tüm siyasi grupları buna karşı çıkmaya çağırdı.

Irak Meclisi’ndeki Ulusal Güçler İttifakı adlı Sünni grubun milletvekillerinden Ali Sacıri de ABD Kongresi’nin girişimini tehlikeli bir adım olarak niteledi ve “Bu planın hedefi Peşmerge güçlerini ve Sünni aşiretleri Irak merkezi hükümetiyle koordine etmeden silahlandırmak ve Irak’ı parçalamaktır” dedi.

Iraklı Sünni aşiretlerin bu plana karşı olduğunu belirten Sacıri, “Sünni aşiretler ABD’den Irak’ın taifeci temelde batı, kuzey ve güney olmak üzere üçe bölünmesi için rüşvet kabul etmeyecektir” dedi.

Ayetullah Sistani’nin Kerbela Temsilcisi Abdulmehdi Kerbelai de ABD Kongresi’nin girişimini Irak’ı bölmeye yönelik olduğunu belirterek tüm siyasi gruplardan buna karşı çıkmasını istedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu