Genel

ABD’nin İran yaptırımlarının sadece İtalya’ya bedeli 20 milyar euro

İspanya’nn Efe Haber Ajansı’na konuşan Perteghella, ‘İtalya her zaman İran’la iyi ticari ilişkiler kurmuştur. 2017 yılında İtalya, AB’ye üye ülkeler arasında İran’la en çok ticaret hacmine sahip ülkeydi ve hali hazırda İran’dan en çok petrol ithal eden AB ülkesidir’ diye ifade etti.

ABD’nin İran yaptırımları dolayısıyla birçok İtalyan şirketin İran piyasasında faaliyet göstermekten çekindiğini aktaran İran uzmanı, bu yaptırımlar sonucu İtalya’nın 2016 yılında İran’la imzaladığı 20 milyar euro değerinde sözleşmelerin askıya alındığını ve büyük ihtimalle feshedileceğini açıkladı.

İran-İtalya ticaret hacminin 2017 yılında 5 milyar euro civarında olarak gerçekleştiğini belirten Perteghella, bunun 3 milyar 400 milyon euroluk kısmının İtalya’nın İran’dan ithal ettiği ürünler olduğunu, 1 milyar 700 milyon euroluk kısmının ise İtalya’nın İran’a ihracatını oluşturduğu dile getirdi.

İran uzmanı Perteghella ayrıca ABD’nin İran’a karşı yürürlüğe koyduğu yaptırımların İtalya ve ABD ile aynı görüşü paylaşmayan diğer Avrupa ülkelerinin ekonomisine zarar vereceğinin altını çizdi.

İtalya’nın ABD’nin İran yaptırımlarından muaf tutulan 8 ülkeden biri olmasına rağmen bu kararın geçici olduğunu ve İtalya’nın İran’dan ithal ettiği petrol miktarının düşmesinin öngörüldüğünü kaydeden Perteghella, ABD’nin bu kararının İtalya’ya çok olumsuz etkiler bırakacağını ve İran’la karlı bir ticari ilişkiyi kaybedebileceğini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu