GenelSuriye Düşmanları

ABD’nin Lübnan için birincil amacı Hizbullah’ı yalnızlaştırmaktır

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Yakındoğu Masası’nda Sekreter Yardımcılığı görevi yapan Jeffrey D. Feltman, yakın zamanda Lübnan’a üç ziyaret gerçekleştirdi. Sonuncusu dün yapılan toplantılarda Feltman, ABD’nin Lübnan için birincil amacının Hizbullah’ı yalnızlaştırmak olduğunu söyledi.

Al-Akhbar gazetesinin haberine göre, Lübnan’a son ziyaretinde 14 Mart koalisyonu üyeleri ve koalisyonun başındaki isim Gelecek Hareketi lideri Saad Hariri ile görüşen Feltman, ABD’nin Lübnan’a yönelik politik ajandasını açıkladı.

Lübnan’a ilk ziyaretini 2011 yılında Başbakan Necip Mikati’nin hükümeti kurmasının ardından gerçekleştiren ve muhalefetteki 14 Mart koalisyonuyla görüşen Feltman, Hizbullah’ın izole edilmesi gerektiğini vurgulamıştı. Daha çok ABD’nin ajandasının açıklandığı bu toplantıyı takip eden ikinci ziyaret ise, koalisyon üyelerinin ABD’den destek talep ettikleri ve Hizbullah’ın da parçası olduğu 8 Mart koalisyonu iktidarının yerine kendi iktidarlar taleplerini dillendirdikleri bir görüşme olmuştu.

Feltman’ın bu taleplere yanıtı 14 Mart Hükümeti’nin hiçbir yenilik getiremeyeceği, bu yüzden öncelikli olarak Hizbullah’ın yalıtılması planına sadık kalmak gerektiği yönünde olmuştu. Feltman ayrıca bir süredir Vaşington’un Arap ülkelerinden müttefikleriyle görüştüğünü ve bu ülkelerin de 14 Mart hareketinin iktidarına sıcak bakmadığını belirtmişti.

Planı, “[Hizbullah’ın] Lübnan’da hiçbir müttefiki kalmamalıdır. Onların planlarını bozmak ve üzerlerinde içeriden baskı kurmak zorundayız. 14 Mart koalisyonunun yapması gereken tek şey bu operasyonu kolaylaştırmak ve bu amaçla girişilecek siyasi taktiklere uymaktır.” sözleriyle açıklayan Feltman, Hizbullah’ın kırılgan ve oportünist bir ittifakla çevrildiğini ve bu yüzden planın kolaylıkla(!) uygulanabileceğini de vurgulamıştı.

Feltman yine bu toplantıda, Vaşington’un, planın uygulanması doğrultusunda Lübnan’daki tüm siyasi taraflara açık kapı bıraktığını ve bunun, özellikle Hizbullah’ın stratejik müttefiki Suriye’nin ‘kaçınılmaz yenilgisi’ sürecinde, müttefiklerinin Hizbullah’ı yalnız bırakması için gerekli olduğunu belirtmişti.

Habere göre dün yapılan görüşmelerde de yine planın detayları görüşüldü. Dünkü toplantıda özellikle ABD’nin bir iktidar değişikliği istemediğini belirttiği önceki görüşmelerden memnuniyetsiz ayrılan Hristiyanlar’a, mevcut iktidarın önemli bir bileşeni olan Michel Aoun’un Özgür Yurtsever Hareket’inin (ÖYH) 8 Mart koalisyonuna kazanılması tavsiye edildi.

Aoun’un liderliğini yaptığı ÖYH, iktidardaki 8 Mart koalisyonunun önemli bileşenlerinden birini oluşturuyor. ÖYH’nin mevcut hükümette aralarında Adalet, Savunma, Enerji, Sanayi ve Dışişleri Bakanlıkları gibi kritik mevkilerin de bulunduğu 11 bakanı bulunuyor. Bu anlamda Hizbullah’ın iktidardaki müttefiklerinden siyasal ağırlığı en fazla olan Aoun’un, bu ittifakın dışına çıkarılması ABD’nin stratejisinde önemli bir yer tutuyor. Aoun’u koalisyondan ayrılmaya zorlamak için bir diğer Hristiyan adayın, Geagea’nın politik olarak desteklenmesi ve 2013 seçimleri öncesi Aoun’u bu yolla sıkıştırarak taraf değiştirmesinin sağlanması da konuşuluyor.

Hizbullah’ın yalnızlaştırılması ve iktidardaki mevcut ittifakın dışına çıkarılmasının Lübnan’daki ve bölgedeki dengelerle yakından ilişkili görünüyor. Emperyalizmin İran’ın bölgedeki ittifaklar sistemini zayıflatmaya dönük olarak bölgede ABD güdümlü bir eksenin yerleştirilmeye çalışıldığı daha önce yapılan yorumlar arasındaydı. Yine geçtiğimiz günlerde emperyalizmin İran-Suriye-Hizbullah ekseninin zayıflatılması için Hizbullah’ın Lübnan’da etkisizleştirmeye çalıştığına dair haberler yer almıştı.

Bütün bunlarla bir arada düşünüldüğünde, gerek ABD’nin ve gerek bölgesel müttefikleri gerici Suudi Arabistan ve Katar iktidarlarının Lübnan’a dönük müdahaleleri, Hizbullah’ı yalıtarak Suriye’ye yapılacak müdahalenin stratejik alt yapısını hazırlama planı olarak değerlendirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı