GenelSuriye Düşmanları

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey: Suriye’de 400 ABD askeri kalacak

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Türkiye’nin Suriye sınırındaki güvenli bölge açıklamalarıyla ilgili konuştu.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Suriye’de sınır boyunca belirli bir mesafede “YPG’den arındırılmış güvenli bölge” konusunda Türkiye ile çalıştıklarını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığında gazetecilerin sorularını cevaplayan Jeffrey, ülkesinin Suriye’deki hedefinin DEAŞ’ın kalıcı şekilde yenilmesi olduğunu belirterek, “Bugün buna çok yakınız ancak halen DEAŞ hücrelerinin olduğunu ve DEAŞ’ın bazı insanların akıllarında varlığını sürdürdüğünü biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Jeffrey, ABD’nin Suriye’deki askeri varlığına değinerek, “Oldukça sınırlı sayıda kuvvetimiz (400 asker) şu aşamada netleştirilmemiş bir süre boyunca temizlik operasyonları ve DEAŞ’a karşı istikrar operasyonlarını devam ettirmek üzere (Suriye’de) kuzeydoğuda ve El Tanif’te kalacaklar.” şeklinde konuştu.

ABD’nin Suriye’den çekilme sürecine ilişkin soruları cevaplayan Jeffrey, “Silahlı güçlerin çekilmesi başladı. Kuvvet sayısı orada kalacak nihai sayıya doğru iniyor.” ifadesini kullandı.

ABD’nin bölgedeki ortakları ile çalışmaya devam edeceğini dile getiren Jeffrey, Türkiye sınırında kurulacak güvenli bölgeye ilişkin detayları da açıkladı.

Jeffrey, şu ifadeleri kullandı: “Türkiye ile üzerinde çalıştığımız şey, Türkiye sınırı boyunca belirli bir mesafede YPG’nin olmadığı güvenli bir bölge kurmaktır çünkü Türkiye, YPG ve onun PKK ile olan bağları konusunda oldukça huzursuz, bunu anlıyoruz ancak aynı zamanda aralarında Kürtlerin de bulunduğu SDG ortaklarımıza kötü muamele edilmesini de istemiyoruz. Herkesin ihtiyacı karşılansın istiyoruz.”

Bu arada Türkiye ve ABD arasında Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturulmasına dair girişimler Suriye yönetimi tarafından kınanıyor. Suriye, bu gibi girişimlerin Suriye’nin toprak bütünlüğünün çiğnenmesi olduğunu bildiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu