Genel

ABD’nin yaptırımları İran’da kimyasal silah gazilerini de etkiledi

İran’ın Kimyasal Silahların Yasaklanması Konvansiyonu’ndaki temsilcisi ve büyükelçi Alirıza Kazımi Ebedi, ABD’nin tek taraflı ambargoları sonucu İran’da kimyasal silah gazilerinin tedavilerini önemli bir şekilde etkilediğini söyledi.

Sözkonusu kurumun yürütme konseyinde konuşan İranlı yetkili, ABD’nin İran’a yönelik tek yanlı yaptırımlarının kabul edilemez olduğunu belirterek, ‘ABD’nin sözkonusu yaptırımları İran’a yönelik ilaç ve sağlık teçhizatlarının ithalatına büyük engel olmuştur. Bu durum aynı zamanda başta kimyasal silah gazilerinin tedavileri olmak üzere hastaların üzerinde de ciddi olumsuz etkileri olmuştur’ dedi.

Kazım Ebedi, bütün üye ülkelerden İran’a yönelik başta ilaç ve sağlık teçhizatlarına yönelik yaptırımların kaldırılması olmak üzere baskıların son bulması için girişimde bulunmaları çağrısı yaptı.

İranlı yetkili, Amerika’nın kitle imha silahları açısından  dünya için çok büyük tehdit ve tehlike olduğunu belirterek, başta ABD olmak üzere diğer ülkelerin ellerindeki kitle imha silahlarının imha edilmesini istedi.

Kazım Ebedi, Suriye’nin sözkonusu kurumla işbirliğinin olumlu bir şekilde sürdüğüne de işaretle, bu işbirliğinin kimyasal terörün son bulmasına kadar devam etmesini temenni etti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu