GenelYemen Gerçekleri

Abdullahiyan: Arabistan’a tavsiyemiz ABD’ye bel bağlamamasıdır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Emir Hüseyin Abdullahiyan, bölge düşmanlarının Arabistan’ın bölünmesi ve zayıflatılması için çabaladığını ve Yemen’e yönelik saldırının bu uğursuz planın başlangıç noktası olduğunu belirtti.

Abdullahiyan, ABD’den bölgede ikili politikalardan vazgeçmesini isterken Arabistan’a da Yemen’de ABD yardımlarına bel bağlamaması tavsiyesinde bulundu.

Abdullahiyan “Yemenli özgürlükçüler, halk ve Müslümanlar, Mekke ve Medine’de kutsal mekânların güvenliğinin korumasına öncelik veriyor ancak Yemen’e saldırıların sürmesi, kaçınılmaz sonuçları olan bir başka konudur. Zaman Arabistan’ın aleyhinde işliyor Arabistan Yemen’e saldırarak bölge güvenliğini tehlikeye atıyor.” dedi.

Tahran’ın bölge barışı, güvenliği ve istikrarını istediğine işaret eden Abdullahiyan “Arabistan’ın savaş yanlısı hatalı politikalarını destekleyen Birleşik Arap Emirliklerinin bu tavrı üzücüdür.” dedi.

Saldırıların bir an önce durması gerektiğine işaret eden Abdullahiyan “Yemen konusunda insanî yardımların gönderilmesi ve ulusal müzakereler yegâne çözümdür.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu