Genel

Abdullahiyan ve BM Suriye temsilcisi arasında telefon görüşmesi yapıldı

İran dışişleri bakan yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Suriye sorununun çözümünün, Suriye’nin milli birliği ve bağımsızlığı ile toprak bütünlüğünün korunmasına bağlı olduğunu söyledi.

İran dışişleri bakanlığının bildirdiğine göre, Emir Abdullahiyan, dün BM genel sekreterinin Suriye işleri özel temsilcisi Mistura ile yaptığı telefon görüşmesinde, Suriye meselesinin çözümüne gerçekçi bakmak gerektiğini ve bu doğrultuda terörizm ile mücadele, siyasi süreç ve ayrıca terörist grupların güçlenmesine neden olan girişimlerden kaçınılması gerektiğini söyledi.

Sözkonusu telefon görüşmesinde, Suriye hükümeti ve muhalifleri arasında Cenevre’deki müzakerelerin durumu ve son gelişmeler ele alındı.

Söz konusu telefon görüşmesinde Mistura da, İran’ın Suriye buhranının çözümündeki yapıcı rolü ve etkisine temasla, Cenevre’de yeni müzakerelerle ilgili olarak raporunu en kısa zamanda sunacağını söyledi.

BM yetkilisi, BM’nin Suriye’de barışın sağlanmasıyla ilgili başta müzakereler ve diğer çalışmaları ciddiyetle takip ettiğini belirterek, müzakereleri Suriye buhranından çıkış için çok önemli olarak niteledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu