GenelIrak Gerçekleri

Abdulmehdi Irak’taki ABD güçlerinin çıkması gerektiğini ABD büyükelçisine iletti

Irak başbakanı Adil Abdulmehdi, dün ABD’nin Irak büyükelçisi Matthew Tueller ile Bağdat’ta görüşmesinde, ABD güçlerinin Irak’tan ayrılması gerektiğini bildirdi.

Adil Abdulmehdi, bu görüşmede, Irak parlamentosunun kararına göre ABD güçlerinin derhal Irak’tan ayrılması gerektiğini söyledi.

Bu arada Irak Hizbullah Tugayları da, Amerika’nın Irak petrol ihracatına yaptırım uygulaması halinde kendilerinin de Amerika’ya petrol ihracatına engel olacakları uyarısında bulundu.

Irak Hizbullah Tugayları Halkla İlişkiler sorumlusu Ali el’Askeri, ‘Eğer Trump, Irak aleyhinde iktisadi yaptırım kararı alır ve uygularsa, dostlarımızla Fars körfezi ülkelerinin Amerika’ya petrol ihracatına engel oluruz’ dedi.

el’Askeri, Amerikalıların Irak’ta kalmak için ısrar etmeleri halinde, Irak’taki ABD üslerinin yerle bir edileceğini ve Irak Hizbullah Tugayları’nın Çinli şirketlerin Irak’ta faaliyetleri için ise Irak hükümetine yardım edeceklerini söyledi.

Bilindiği gibi general Süleymani ve Haşdi Şabi Kurumu başkan yardımcısı Ebu Mehdi el’Mühendis’in Amerika tarafından alçakça şehit edilmesinin ardından Irak parlamentosu pazar günü aldığı kararla Amerika’nın Irak’taki askerlerinin derhal çıkmasını onayladı.

Irak parlamentosu milletvekilleri sözkonusu kararın alındığı oturumda, ‘Amerika’ya ölüm, siyonist İsrail rejimine ölüm’ şeklinde slogan attılar.

Bu arada Reuters’ta yer alan habere göre, ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, önümüzdeki günlerde Irak’tan çekilecek. Haberde ABD’nin Irak Görev Gücü Komutanı’nın Irak hükümetine bir mektup yazarak, IŞİD’le mücadele koalisyonu askerlerinin Irak Parlamentosu ve Başbakanlığının talebi üzerine Irak’tan çekileceğini bildirdiği belirtildi. Metinde “Koalisyon güçleri Irak’ta yeniden konuşlanma ve güvenli bir çıkış sağlamak için önlemler almalı. Bölgedeki helikopter uçuşlarında artış yaşanacak” ifadelerine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı