FilistinGenel

Açlık grevini sürdüren Filistin esirler Enes ve Ahmed’in durumları kritik

25 Eylül tarihinden beri açlık grevini sürdüren ve durumlarının kötüleşmesi üzerine hastaneye kaldırılan Filistinli esirler Enes Şedid ve Ahmed Ebu Fare’nin durumlarının kritik olduğu, ikisinin de her an şehit olabileceği belirtildi.
Ağustos ayında tutuklanan iki esir idari cezayla zindanda tutulmalarını protesto etmek için açlık grevi başlattılar.
Filistin Enformasyon Merkezi’ne ulaşan iki esirle ilgili video görüntüde esirlerin ağır durumu görünürken, Ebu Fare Filistin halkına ve hukuk merkezlerine çağrıda bulunarak serbest kalmaları için işgal rejimine baskı yapmalarını istiyor.
Haber merkezimize ulaşan ikinci görüntüde ise esirin oldukça bitkin olduğu, konuşmakta zorlandığı göze çarparken, esir özgürlüğe kavuşmadan açlık grevini sonlandırmayacağını ifade ediyor.
Açlık grevine başlar başlamaz işgal güçleriyle cezaevi idaresinin baskı ve zulümlerine maruz kalan iki esir önce tecrit odalarına, ardından adli suçluların bulunduğu koğuşlara götürüldüler. Burada açlık grevini bırakmaları konusunda yapılan baskılar fayda etmeyince kaldırıldıkları hastanelerde işgal güçleri onların görecekleri mekânlara tatlılar, güzel yemekler getirip baskı kurmaya başladılar.
Onlara açlıktan öleceklerini söyleyerek psikolojik baskı uyguladılar. Yine açlık grevlerini sonlandırmaları için iki esiri birbirinden ayırdılar.
Direnişleriyle destan yazan iki esirin güçlü duruşları karşısında geri adım atan işgal rejimi idari cezalarını durdurdu ve Kudüs’teki Makasıd Hastanesinde tedavi görmelerine izin verdi. Kararı reddeden iki esirden Ebu Fare, işgalcinin bununla cezalarını bozmadığını, aksine bununla açlık direnişlerini kırmak istediğini, durumları düzelince tekrar kendilerini tutuklayacağını söyledi.
Surif beldesinden olan ve evlenmesinin üzerinden henüz bir yıl geçmeyen Ahmed Ebu Fare (29) daha önce de tutuklanmış ve iki yıl zindanda kalmıştı.
Enes Şedid (19) ise El-Halil şehrinin Dura beldesinden olup Ahmed ile birlikte tutuklanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu