Genel

Afganistan’daki kamplarda en az 17 kişi soğuk yüzünden öldü

Afganistan’daki mülteci kamplarında Ocak ayından itibaren çoğu çocuk en az 17 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Uluslararası Af Örgütü, Afganistan’daki mülteci kamplarında soğuk hava yüzünden en az 17 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Ocak ayının başından itibaren, başkent Kabil’deki kampta 13, Herat kentinde ise 4 kişinin soğuk nedeniyle hayatını kaybettiği ifade edilirken ölenlerden 11’inin ise çocuk olduğu açıklandı.

Af Örgütü yetkilileri, ölümler için Afgan hükümetini ve uluslararası yardım kuruluşlarını sorumlu tutarken, örgütün Asya Pasifik Yardımcı Direktörü Polly Truscott, ülkede yüz binlerce Afgan’ın yaşadığı kamplara yapılan yardımların koordinasyon sorununa dikkat çekti.

Kampların kış şartlarına uygun olmadığını ve özellikle çocuklara ve yaşlılara özel önlem alınması gerektiğini söyleyen Truscott, “Bu trajedi önlenebilirdi” dedi.

2012 yılında mülteci kamplarında çoğu çocuk 100’den fazla insanın sert kış koşulları yüzünden hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Yaklaşık 11 yıldır ABD işgali altından bulunan ülkede yaşanan çatışmalardan dolayı yüzbinlerce insanın evlerini terk ederek ülkedeki mülteci kamplarına sığındığı ifade ediliyor. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği rakamlarına göre, Afganistan’da 450 binden fazla kişinin mülteci konumunda olduğu ancak gerçek rakamların bundan çok daha fazla olduğu vurgulanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı