Genel

Ahdar İbrahimi görüşmelerin ardından önümüzdeki günlerde Suriye’ye gitmeye hazırlanıyor

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Ahdar İbrahimi, bölge ülkeleriyle gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından önümüzdeki günlerde Suriye’ye gitmeye hazırlanıyor.

Suriye’deki krize siyasal çözüm bulmak için temaslarına devam eden İbrahimi, önümüzdeki günlerde başkent Şam’a giderek Cumhurbaşkanı Beşşar Esad ve Dışişleri Bakanı Velid Muallim başta olmak üzere Suriyeli üst düzey yetkililerle bir araya gelecek.

El-Kuds el-Arabi gazetesinin Suriye’deki yerel kaynaklara dayandırdığı habere göre İbrahimi, Suriye’deki temasları sırasında Suriye güvenlik güçleriyle silahlı gruplar arasında devam eden savaşta ateşkese varılması için çalışacak.

İbrahimi, Suriye için kapsamlı çözüm girişimini devreye sokmadan önce bir kaç günlüğüne de olsa ateşkese varılmasını istiyor.

Aynı kaynaklar İbrahimi’nin, Türkiye’deki temasları sırasında Türk yetkililerden Özgür Suriye Ordusu liderliğiyle görüşerek onları ateşkes konusunda ikna etmelerini istemişti.

Fakat Suriye liderliğinin, silahlı gruplar silah bırakmadığı, komşu ülkelerden Suriye’ye uzanan silah yolları kesilmediği sürece silahlı gruplara karşı askeri operasyonları durdurmayı düşünmediği bildirildi.

Suriye, Kofi Annan Planı çerçevesinde 10 Nisan’da hayata geçirilmek istenen ateşkes için de benzeri bir talepte bulunmuştu.

Dışişleri Bakanı Velid Muallim, “Biz, orduyu karargaha çekeceğiz fakat silahlı grupların birliklerimize saldırmayacağına dair güvence verilmesini istiyoruz” demişti.

Suriye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cihad Makdisi, SANA’ya yaptığı açıklamasında, ateşkes konusunda nihai kararı verebilmek için bölge ülkeleriyle temaslarda bulunan İbrahimi’nin Suriye’ye gelmesini beklediklerini söylemişti.

İbrahimi, Suriye’deki krize siyasal çözüm bulmak için 5 ay süren girişimin ardından 3 Ağustos’ta istifa eden Kofi Annan’ın yerine getirilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu