GenelSuriye Dostları

Ahmed Hatemi: İran olmaksızın Cenevre-2 Konferansı yenilgiye mahkumdur

İslami İran’ın başkenti Tahran’da bu hafta Cuma namazını kıldıran Ayetullah Ahmed Hatemi, Suriye sorununa barışçı çözüm yolu bulunması doğrultusunda Cenevre’de yapılması kararlaştırılan konferansın, İran’ın katılımı olmaksızın yenilgiye uğrayacağının kesin olduğunu söyledi.

Bugün Cuma namazı hutbelerinde bölge ve İslam dünyası meselelerine değinen Hatemi, Cenevre-2 Konferansı’na İran’ın özellikle de Amerika tarafından kabul edilmemesi yönünde baskı yapılmasına temas ederek, “İran’ın böyle bir konferansa katılması gibi bir ihtiyacı yok ama İran olmaksızın da bu konferanstan bir sonuç alınmayacağı bir gerçektir’ dedi.

Ayetullah Hatemi, İran’ın İslam dünyasının büyük bir gücü olduğunu belirtirken, ‘uluslar arası emperyalist güçler, İran’ın bu özelliğinden dolayı İran’ın uluslar arası arenadaki varlığına karşılar’ dedi.

Irak meselesine de temas eden Ayetullah Hatemi, Irak hükümetinin el’Anbar’da teröristlere karşı kararlı mücadelesini takdir ederken, Amerika’nın desteğindeki tekfirci teröristlerin Suriye, Lübnan ve bölgede sivilleri hedef alarak cinayet işlediklerini belirterek; Amerika ve müttefiklerinin İslam dünyasını güvensizliğe ittiğini, onların bölgede çıkardıkları fitne ve işledikleri cinayetler, çatışmalar, güvensizliklerin temelinde de şeytani güçlerin bölge üzerindeki şom emellerini gerçekleştirme hedefinin bulunduğunu söyledi.

Tahran Cuma namazı hatibi, Sünni müslümanlara da çağrıda bulunarak onlardan tekfircilerin bölge ülkelerindeki cinayetlerini kınamalarını istedi.

Ayetullah Hatemi, İran’da 2009’da seçimlerden 8 ay sonra ortaya atılan fitneye de temas ederek; İran halkının bu olayın hemen ardından 30 Aralık 2009’da milyonluk kitleler halinde İslam nizamına bağlı olduğunu gösterdiğini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı