GenelSuriye Dostları

Ahmedinecad: Suriye’nin içişlerine müdahale edenler dost olamazlar

İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecad yaşanan krizin siyasi yöntemler çözülmesi gereğini yineleyerek yaşanan sorunlardan bütün çıkış yollarının halkın çıkarlarını temel alan siyasi çözümlere dayandığını ifade etti.

Bugün Pakistan Başkanının temsilcisiyle Tahran’da bir araya gelen Ahmedinecad; kimi bölge devletlerinin Suriye’nin içişlerine müdahale etmesini eleştirerek bu müdahalelerin krizi daha da karmaşık hale getirdiğini beyan etti.

Halkların özgürlük ve seçim taleplerinin savaşla sağlanamayacağına işaret eden Ahmedinecad; yarından sonra Tahran’da düzenlenecek dışişleri bakanları toplantısının ve daha sonra Mekke’de düzenlenecek olan İslami İşbirliği Örgütü liderleri toplantısının Suriye krizinin çözümü için bir fırsat teşkil edeceğini kaydetti.

Suriye’de yaşanan krizi alevlendirmeye çalışanların kesinlikle Suriye halkının dostu ve müttefiği olamayacağını vurgulayan Ahmedinecad; Suriye’de muhalefet ve hükümetin diyalog masasına oturarak halkın çıkarlarını sağlayacak noktalarda anlaşmaya varmaları için bütün tarafların çaba harcaması gereğini ifade etti.

Öte yandan Pakistan Başkanı Temsilcisi de Suriye’de yaşanan krizin siyasi yöntemlerle çözülmesi gereğine işaret ederek Pakistan’ın her zaman Suriye’nin egemenliğine ve bağımsızlığına saygı duyduğunu bundan sonra da aynı saygıyı duymaya devam edeceğini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu