GenelSuriye Dostları

Ahmedinecat: Dış müdahale reformların önünde engel teşkil eiyor

İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecat; Suriye’nin içişlerine yönelik dış müdahalelerin reformların önünde engel teşkil ettiğini belirterek bugünkü uluslararası düzenin son yüzyılda yaşanan savaş ve faciaların sorumlusu olduğunu ifade etti.

Alman Frankfurter Gazetesine bugün verdiği röportajda, Suriye’de yaşanan olaylardan ve ölümlerden üzüntü duyduğunu dile getiren Ahmedinecat; İran’ın Suriye ve daha birçok ülkenin yanında yer almasının halkların kendi kaderlerini tayin etme haklarına saygıdan kaynaklandığını beyan etti.

İran’ın Suriye’de bütün tarafların katılımıyla bir siyasi diyaloga başlamasını onayladığını ifade eden İran Cumhurbaşkanı; Suriye’de uygulanmaya başlayan reformların hoşgörü ve istikrarlı bir ortamda olumlu sonuçlarının daha net görüleceğini belirterek reformların uygulanmaya başladığı ilk günlerde yabancı güçlerin bu topraklardaki çıkarlarıyla çatışmaya girdiğini kaydetti.

İran’ın Suriye ya da dünyada herhangi bir ülkede askerleri bulunduğu söylemlerini bütün ayrıntılarıyla birlikte yalanlayan Ahmedinecat; İran’ın dünyadaki bütün ülkelerde, ABD’de bile siyasi, kültürel ve insani olarak varlık gösterdiğini beyan etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu