GenelSuriye Dostları

Ahmedinejad: BM Suriye krizini dış müdahale olmaksızın çözmeli

İran İslam Cumhuriyeti Başkanı Mahmut Ahmedinejad BM’ye Suriye krizini dış müdahale olmaksızın diyalog yoluyla çözme çağrısında bulundu.

İran Başkanı Ahmedinejad BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile Brezilya’da düzenlenen Uluslar arası Çevre ve Kalkınma Konferansı kapsamında yaptığı görüşmede, İran’ın Suriye’deki iç duruma herhangi bir yabancı müdahaleyi reddettiğini söyleyerek krizin iki taraf arasında kurulacak diyalog ve karşılıklı anlayış temelinde çözümlenmesi gerektiği kanaati taşıdığını söyledi.

İran’ın BM’nin Suriye krizini çözme yönünde sunacağı herhangi bir plana destek vermeye hazır olduğunu bildiren Ahmedinejad, Suriye halkının ulusal egemenliği ve haklarının katliam ve yabancı müdahaleyle temin edilemeyeceğini vurguladı.

İran nükleer programı konusunda ise Ahmedinejad, kanunun hiçbir ayırım yapılmadan eşit şekilde herkese uygulanması gerektiğini söyleyerek İran nükleer faaliyetlerinin Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumunun kanunlarına tabi olduğuna dikkat çekti.

İran Başkanı, ülkesinin G-6 ülkeleriyle yapılan görüşmelerde karşılıklı anlaşmaya varma arzusunu dile getirerek İran’ın nükleer silaha sahip olma isteğinde bulunmadığını yineledi.

Diğer yandan BM Genel Sekreteri Ki-moon, İran’ın uluslar arası davalarda önemli ve etkili bir rol oynadığını söyleyerek Tahran’ın uluslar arası ve bölgesel rolünü önemli olarak nitelendirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı