GenelSuriye Dostları

Ahmedinejad, Suriye’de kurban bayramında ateşkesin uygulanması önerisini yineledi

İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Suriye’de cnda ateşkesin uygulanması önerisini yineledi.

İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran İslam cumhuriyeti, Suriye’de çatışan taraflardan, Kurban bayramında, ateşkes uygulamaları ve uygulanan ateşkesin ihlal edilmemesini istemektedir diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Asya işbirliği forumu liderler zirvesi için gittiği Kuveyt’te düzenlediği basın toplantısında, Bakü’de, Türkiye başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde Suriye’de taraflar arasında Kurban bayramında ateşkesin sağlanması önerisinde bulunduğunu hatırlatarak, İran ve Türkiye’nin, Suriye’de ateşkesin sağlanması, barış ve istikrarın yerleşmesi ve Suriye halkının haklarının tahakkuku etmesi konusunda daha fazla diyalog ve istişarelerin sağlanması üzerinde önemle durduklarını söyledi.

Bölgede akan kanın durdurulmasının zaruret olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, düşmanlar mevcut durumdan suistifade ediyor ve şom hedeflerine ulaşmak için bu durumu kullanıyorlar diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ayrıca, fars körfezindeki barış ve istikrarsızlığın arkasındaki unsurların yabancılar olduğunu belirterek, şu anda fars körfezinde 120′den fazla yabancı savaş gemisi bulunmaktadır. Yıllık 40 ile 50 milyar dolar tutarında bölge ülkelerine silah satışı yapılmaktadır ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu