GenelSuriye Dostları

Alaaddin Burucerdi: Bir ülke zafere yakın olduğu zaman kimyasal silah kullanmaz

İran Meclisi Dış siyaset ve Milli Güvenlik Konseyi Başkanı Alaaddin Burucerdi, ABD’nin Suriye’ye yönelik füzeli saldırısı karşısında İran ve Rusya’nın sessiz kalmayacağını vurguladı.

ABD’nin Suriye’nin Humus kentindeki Şaryat hava üssüne düzenlediği füzeli saldırıya ilişkin açıklamalarda bulunan İran Meclisi Dış Siyaset ve Milli Güvenlik Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, “Bütün dünya Suriye’nin kimyasal silahlardan arındığını ve Şam yönetiminin bu silahlara sahip olmadığını biliyor. Bu yüzden ABD’nin kimyasal silahlar kullanımını gerekçe göstererek, bu tür girişimlerde bulunması kabul edilemez” dedi.

Burucerdi, “Genellikle bir ordunun savaşta yenilmek üzere olduğu zaman kimyasal silahlar kullanma ihtimali olabilir, lakin Suriye ordusu halihazırda çok iyi bir durumda. Öte yandan Halep kenti özgürleştirilmiş ve diğer bölgeler de günbegün kurtarılıyor. Dolayısıyla Suriye ordusu bu gibi girişimleri düşünmeye bile gerek duymaz” ifadelerini kullandı.

“Bir ülke zafere yakın olduğu zaman söz konusu silahları kullanmaz ve şunu da unutmamamız gerekir ki Suriye hükümetinin kimyasal silahları yoktur” diyen Alaaddin Burucerdi, “Bundan önce de teröristler kimyasal silahlar kullanmışlardı. Esad hükümetinin kimyasal silahlar kullandığı yönündeki iddialar da mesnetsiz olmakla birlikte Suriye krizinde yenilgiye uğrayan ABD ve Batılı müttefikleri için bir boş gerekçedir” açıklamasında bulundu.

Trump’ın bu yaklaşımının seçim kampanyalarındaki sözlerine aykırı olduğunu belirten Burucerdi, “Hiç şüphesiz ki ABD Başkanı’nın bu akıl dışı eylemi ciddi sonuçlara yol açacak. Zira İran ve Rusya gibi ülkeler bölgeyi tehlikeye düşüren bu tür girişimler karşısında sessiz kalmayacak” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu