GenelSuriye Dostları

Ali Laricani Irak temaslarını sürdürüyor

Bölge turu kapsamında, 3. Ziyaretini Irak’a gerçekleştiren İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, bugün Bağdat’ta Iraklı mevkidaşı Selim el-Ceburi’yle bir araya geldi.

İkili görüşme sonrasında iki başkan, gazetecilerin karşısına geçti.

Toplantıda, İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, bölgenin içinde bulunduğu kritik şartlara temasla, bu şartlarda iki dost ve komşu ülke olarak İran ve Irak’ın bütün alanlarda birbirine yakınlaşması ve düşmanlara uğursuz hedeflerine ulaşmasına müsaade etmemeleri gerektiğini belirtti.

İki ülke meclisleri arasında münasebet ve dostluk temellerinin geçmiştekinden daha güçlü olduğunu ifade eden Laricani, Irak’ın bölgede önemli bir ülke olduğunu ve bölgede güvenliğin tesisinde önemli rol ifa ettiğini kaydetti.

İslami Şura Meclisi Başkanı, İran’ın her daim Irak’ın yanında olduğuna vurgu yaparak, Iraklıların Saddam diktatörlüğünden kurtulma peşinde olduklarında ve ondan sonra da muhtelif şartlarda ve inişli çıkışlı süreçlerde, İran’ın Irak’a destek verdiğini belirtti.

Terörist grupların arkasında kışkırtıcı ülkelerin olduğuna dikkat çeken İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, son olayda uğursuz IŞİD olgusunun Irak’a girdiğinde Bağdat’ın talebi üzerine, İran’ın Irak halkı ve hükümetinin yanında yer aldığını belirtti.

Irak Meclisi Başkanı Selim el-Ceburi de Laricani’yle katıldığı basın toplantısında, her daim Irak halkı ve hükümeti yanında olan ve terörle mücadelede Irak halkına destek veren İran İslam Cumhuriyeti’ne şükranlarını bildirerek, İran ve Irak ilişkilerinin pekişmesinin, bölgede terörizmi yok edebileceğini belirtti.

IŞİD’in tekfirci ve insanlıkdışı bir düşünceden ibaret olduğunu söyleyen Ceburi, bu düşüncenin Irak’ta bütün mezhepler ve ritüellere savaş açtığını, bu şartlarda İran ve Irak’ın ilişkilerinin daha da derinleşmesi gerektiğine vurgu yaptı.

İran ve Irak’ın ekonomik ilişkilerinin gelişmesine de vurgu yapan Irak Meclis Başkanı Selim el-Ceburi, İran’la siyasi, ekonomik ve askeri alanlar dahil, bütün zeminlerde işbirliğine sıcak baktıklarını kaydetti.

Suriye ve Lübnan’da bu ülke yetkilileriyle görüştükten sonra dün Necef-i Eşref’e geçen İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani burada, büyük taklit mercilerinden Ayetullah Sistani ile bir araya gelerek, ikili ilişkiler ve teröristlerin faaliyetlerini engelleme konusunu ele aldı.

Görüşmede Ayetullah Sistani de, Şii, Sünni, Kürt ve Türkmenler dahil bütün kavmiyetler ve Müslümanlar arasında birliğe vurgu yaptı.

Laricani Irak ziyaretinin ilk gününde, Necef’te Ayetullah Seyyid Muhammed Said Hekim,Ayetullah Muhammed İshak Fayyaz ve Ayetullah Beşir Necefi’yle bir araya geldi.

Laricani, Necef’te yaptığı açıklamada, bölgedeki krizin tek çözüm yolunun İslam ülkelerinin teröristlerle mücadelede işbirliği yapması olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu