GenelSuriye Dostları

Ali Laricani: Suriye, Irak ve Lübnan’daki krizlerin sebebi teröristlerdir

İran Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, Suriye ve Irak’taki teröristlerin problem, kaos ve krizlere sebep olduklarını belirterek, güven ve istikrarın başta ekonomik alanda olmak üzere kalkınma ve gelişme alanının önemli etmenlerinden olduğuna işaret etti.

Suriye, Lübnan ve Irak’a 4 günlük ziyareti öncesinde bu sabah Tahran’dan ayrılmadan önce yaptığı açıklamalarda Laricani, söz konusu ülkelerdeki yetkililerle ikili ilişkileri pekiştirilmesi yanı sıra bölgesel ve uluslararası durumlar ve terörle mücadele yollarını görüşeceğini söyledi.

Bazı büyük güçlerle bölge ülkelerinin başka ülkelerde kaos yaratmalarından esef duyduğunu dile getiren Laricani, Suriyeli, Iraklı ve Lübnanlı yetkililerle görüşmeler esnasında terörle mücadele için strateji ve çözüm sunmalarını umduğunu söyledi.

Irak’a gezisiyle ilgiliyse Laricani, İran ve Irak’ın bölge ve dünya ile ilgili aynı görüşleri benimsediklerine işaret ederek, Iraklı yetkililerle karşılıklı ticaret hacmini arttırma konusunu ele alacağını dile getirdi.

Laricani’ye bu ziyaretinde, Arap ve Afrika İşlerinden Sorumlu İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullehyan ve parlamento heyeti eşlik ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu