Suriye Dostları

Ali Laricani: Suriye meselesi askeri yolla çözülmez

İran İslami Şura meclis başkanı Ali Laricani, Cezayir parlamento başkanı ile görüşmesinde, Suriye ve Yemen’de savaşın başlamasından önce siyasi diyalogu teklif ettiğini ama bazı ülkelerin savaşta ısrarcı olduklarını belirterek, ”Suriye meselesi askeri yolla hallolmaz’ dedi.

İRNA’nın haberine göre, Laricani, dün gece Belgrad’da Dünya Parlamentolar Birliği’nin 141. Oturumu kulisinde Cezayir parlamento başkanı Süleyman Şinnin ile görüşmesinde, iki ülke arasındaki ilişkilere temasla, ”Cezayir halkı bilinçli bir halktır ve bundan dolayı da iç meseleleri en kısa zamanda hallolacaktır’ dedi.

Laricani, Katar Parlamento başkanı Ahmed Al Mahmud ile görüşmesinde de, iki ülke arasında iktisadi ve ticari işbirliklerinin iyi düzeyde olduğunu belirterek, her alanda ikili ilişkilerin gelişmesinin gerekli olduğunu kaydetti.

İran olarak bölge sorunlarının çözümünün ancak diyalog ve siyasi yolla olduğuna inandığını belirten Laricani, ‘Suriye’de askeri yöntemler nasıl cevap vermediyse başka bölgelerde de cevap vermeyecek ve sorunlar askeri yolla çözülmeyecektir’ dedi.

Katar parlamento başkanı ise sözkonusu görüşmede, Katar’ın siyasetlerinin her zaman kararlı olduğunu belirterek, Katar’a yönelik muhasaranın adil olmayan bir girişim olduğunu belirterek, ‘bizler gelecek nesillerin savaş içinde ya da barış içinde olup olmaması konusunda sorumluyuz’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı