GenelSuriye Dostları

Ali Şemhani: İhtiyaç duyduğumuz askeri teçhizatları üreteceğiz

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, bugün Tahran Basın Fuarı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada gündemdeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Rusya Savunma Bakanı’nın Siyonsit Rejim ziyareti esnasında öne sürdüğü “İran ile Lübnan Hizbullah Hareketi Suriye’nin güneyinden geri çekilmeli” şeklindeki iddialarına tepki gösteren Şemhani şunları kaydetti: İran güçleri ve Hizbullah yalnız Suriye’nin güneyinde değil bilakis bu ülkenin her noktasında bulunmaktadır. Elbette ki Rusya hükümeti bu sözleri doğrulamıyor. Böylesi iddialar Siyonist basınları tarafından öne sürülmüştür.

IKBY’nin kaderi ve burada yaşanan son gelişmelerle ilgili Şemhani, “Kürt halkı ve İranlılar arasındaki bağlar çok eskilere dayanmaktadır ve Kürtler dini kardeşlerimiz sayılır. İran halkı her zaman Kürtler için en iyiydi. Biz IKBY’deki referandumun gerçekleşmemesi için elimizden geleni yaptık. Fakat IKBY Başkanı Barzani yanlış bilgilere dayanarak referandum kararı aldı” ifadelerinde bulundu.

Şemhani, Barzani’nin referandumla ilgili sunulan önerileri görmezden geldiğini kaydederek, “Barzani attığı yanlış adımlarla Kürt halkı arasında kutuplaşma yaratmasına yol açtı. Ayrıca başkanlık dönemi de bittiği için görevini devretmekten başka çaresi yok” açıklamasını yaptı.

İran’ın füze programı ve nükleer anlaşma hakkında Ali Şemhani, “İran’ın hem savunma kapasitesi ve hem de nükleer anlaşma konusunda yeniden müzakere yapılması imkansız. Bize göre füze programı meselesi kapanmıştır ve yerli imkanlarla ihtiyaç duyduğumuz askeri teçhizatları üreteceğiz” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu