Suriye Dostları

Ali Şemhani: İran sağlık fedaileri yaptırımlara rağmen dünyayı şaşırttılar

İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi sekreteri Ali Şemhani, Amerika’nın yaptırımlarına rağmen, İran sağlık fedaileri ve personelinin bir kez daha dünyayı şaşırttığını söyledi.

Ali Şemhani, twitterden yaptığı açıklamada, İran’ın mukaddes savunma döneminde (8 yıllık İran-Irak savaşı) silah yaptırımına rağmen Irak’ın devrik diktatörü Saddam rejimi ve onun müttefiklerine karşı verdiği mücadele ile dünyayı şaşırtığını ve bugün de, bu durumun korona mücadelesinde tekrar yaşandığını zira ABD’nin yaptırımlarına rağmen İran sağlık personelinin fedakarca çalışmalarının dünyayı şaşırttığını söyledi.

Çin’de başlayan ve İran dahil dünyanın tamamına yayılan korona ile mücadele sürecinde, Türkiye, Rusya, Pakistan, Çin gibi ülkeler Amerika’nın İran’a karşı yasadışı ve tek yanlı zalimce yaptırımlarının kaldırılmasını istemişlerdir.

Amerika, bir taraftan İran’a ilaç yardımı yapmaya hazır olduğunu iddia ederken diğer taraftan da İran’a yönelik başta ilaç ve sağlık ürünleri olmak üzere her türlü insani yardımın dahi gönderilmesine engel oluyor.

Bu arada ABD başkanı Trump geçen cuma günü İran aleyhindeki yaptırımların kaldırılması yönünde çağrılara da karşı çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu