GenelSuriye Dostları

Ali Şemhani: Terör örgütlerinin düşünce sistemi ile mücadele edilmeli

Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri, IŞİD gibi terör örgütleri ile mücadele etmek için bu örgütlerin ortaya çıkmasına temel oluşturan unsurlara karşı koyulması gerektiğini söyledi.

Şemhani, Afganistan Dışişleri Bakanı Selahattin Rebbani ile yaptığı görüşmede, İran ve Afganistan’ın ortak kültür ve medeniyet paydaya sahip olduğunu belirterek, bu ortak paydanın iki ülke arasındaki işbirliğin artmasına yönelik bir fırsat gibi kullanılmasından yana olduklarını dile getirdi.

Bölgede var olan güvenlik krizleri ve özellikle terör örgütlerinin yarattığı terör havasının tehlikelerine değinen Şemhani, “Bölgede ve uluslararası arenada aktif bir yaklaşım sergileyerek IŞİD gibi terör örgütlerinin oluşmasına zemin hazırlayan düşünce yapısı ile kararlı bir biçimde mücadele edilmesi gereklidir” diye konuştu.

İslam ülkeleri için İsrail ile terörle mücadeleyi bahane eden Amerika’nın askeri varlığı tehlikesinin öncelik taşıdığını vurgulayan Şemhani, bu tehlikelerin varlığının terör örgütleri tehlikesine karşın gölgede bırakılmaması gerektiğinin altını çizdi.

Birçok ülkenin Amerika’nın Afganistan’ı işgal etmesinden kaynaklanan zararlara karşı üzerine düşen sorumluluktan kaçındığını kaydeden Şemhani, İran’ın dost ve kardeş ülke Afganistan’a yönelik insancıl yardımları sürdürdüğünü ifade etti.

Afganistan Dışişleri Bakanı Selahattin Rebbani de bu görüşmede, İran’ın Afganistan’daki sorunların giderilmesi için sarfettiği çabalardan dolayı duyduğu memnuniyetini dile getirdi.

Terörle mücadele ve komşularla üst düzey işbirliğini Afganistan’ın öncelikleri arasında yer aldığını belirten Afgan yetkili, Afganistan’da yerli polislerin terörle mücadele kapsamında devreye girmesi sonucu bu ülkedeki güvenlik sorununun gözle görülür bir şekilde arttığını ve Afagnistan devleti ve halkının ufkunda kalıcı huzur ve istikrarı yakalamak olduğunu vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu