Genel

Allame Said Ramazan El Buti’nin şehit edilmesine kınamalar devam ediyor

Suriye Halk Meclisi: Suikastın Arkasında Petrol şeyhleri,BATI ve NATO yanlısı müftüleri Var

Suriye Halk Meclisi, Allame Dr Muhammed Sait Ramazan el-Buti ve beraberinde namaz kılan cemaate karşı Şam’ın Mezraa bölgesindeki İman Camisinde bir canlı bombanın kendini patlatması sonucu düzenlenen suikastı kınadı.

Suriye Halk Meclisi yayınladığı bildiride, bu çirkin katliamın fitne şeyhlerinin Suriye’ye ithal etmeye çalıştıkları tekfirci karanlık düşünceyi yaygınlaştırma ve hoşgörüye dayalı İslam’ı susturmayı hedeflediğini belirterek suikastın Petrol şeyhleri ve NATO müftülerinin el-Buti başta olmak üzere Suriyeli din adamlarına karşı yayınladıkları fetvalar uyarınca düzenlendiğine dikkat çekti.

Suriye hükümeti: Bu Hain Eylemin Hesabı Sorulacaktır

Diğer yandan hükümet, el-Buti’yi hedef alan bu hain ve korkak terör eyleminin hesabının sorulacağını belirterek şehit el-Buti’nin düşünceleri, bilim ve ahlakının aşağılanmaya reddeden onurlu insanların yolunu aydınlatmaya devam edeceğini söyledi.

Hassun: Kanı Alevlenen Bir Yangın Olacak

Suriye Cumhuriyet Müftüsü Dr Ahmet Bedrettin Hassun; Şehit Buti’nin kanının, Şam diyarlarında evlatlarımızın katli için fetva veren herkese karşı Arap ve İslam aleminde alevlenen bir yangın olacağını, yolumuzu aydınlatan bir meşale haline geleceğini belirtti.

Allame Şehit Buti’nin büyük bir İslam alemi olduğuna ve bir caminin mihrabında şehit edildiğine işaret eden Hassun; katillerine seslenerek “kendinizi ve dünyayı kandırabilseniz bile yüce Allah’ı kandıramazsınız.. “ dedi.

Suriye Vakıflar Bakanı Seyyid: Hak Sesini Susturamazlar

Suriye Vakıflar Bakanı Muhammed Abdüssettar el-Seyyid; Suriye’nin, hakkın ve ilkeli tutumların sesini susturmak istediklerini ifade ederek, katillerin Şehit Buti’yi fiziksel olarak hedef alsalar bile düşüncesini, ruhunu ve mantığını sabote edemeyeceklerini belirtti.

İslam dini ve ilkelerini savunduklarını iddia edenlerin ibadet yerleri ve İslam aleminin büyük alimlerini hedef almalarıyla gerçek yüzlerini ortaya koyduklarına dikkat çeken Bakan Seyyid; büyük İslam alimi Buti’nin mantığı ve düşüncesiyle her daim vicdanımızda canlı kalacağını ifade etti.

Sosyalist Arap Baas Partisi Parti Ulusal Yönetimi: Suriye Halkı Direnmeye Devam Ediyor

Diğer yandan Sosyalist Arap Baas Partisi Ulusal Yönetimi Şam’ın İmam Camisinde düzenlenen ve Allama el-Buti ve beraberindeki cemaati hedef alan vahşi katliamı şiddetle kınadı.

Parti Ulusal Yönetimi yayınladığı bildiride, İman Camisine yönelik vahşi eylemin gerçek imana ve bu imanın sembollerine duydukları kinin göstergesi olduğunu söyleyerek şehit el-Buti’nin terörleri ve sahtekârlıklarının karşısında durduğunu, dünyadaki hoşgörülü İslam düşüncesinin öncülerinden olduğunu ifade etti.

Bununla birlikte, Baas Partisi Şam Şube Yönetimi, katliamı kınayarak şehit el-Buti’nin tüm Suriyelilerin zafer yolunu aydınlatan bir ışık olduğunu vurguladı.

Siyasi Partileri El-Buti ‘yi Hedef Alan Korkak Terör Eylemini Kınadı

Öte yandan Değişim ve Kurtuluş Halk Cephesi Başkanlığı, İman Camisini hedef alan korkak terör eylemini şiddetle kınayarak yayınladığı bildiride, ulusal krizin üzerinden iki yıl geçmesi ve askeri bahislerin başarısız olması ardından Suriyeli vatandaşları, siyasi ve toplumsal güçlerini hedef alan katliamlar zincirinin yeni bir halkasını oluşturduğunu söyledi.

Diğer yandan, İşçi Sendikaları Birliği, Devrimci Gençlik Birliği, Fransa ve İtalya’daki Suriyeli Gurbetçiler Derneği, Halk Kurtuluş Savaşı Öncüleri Örgütü- komandolar el-Buti ve beraberindeki cemaati hedef alan vahşi katliamı şiddetle kınayan bildiriler yayınladı.

Ancak Şeytan’ın Direktifleriyle Böyle Bir Cinayet İşlenir

Demokratik Arap Dayanışma Partisi; Allah’ın evinde işlenen bu vahşetin ancak ve ancak şeytanın talimatlarını alanlar tarafından işlenebileceğini belirtti.

Parti kınama bildirisinde; şehit kanlarının heder olmayacağını, Suriye’nin tekfirci ve kiralıklara karşı zafere kavuşacağını ifade etti.

Tarih ve Hafızayı Hedef Alan Ümitsiz Bir Çaba

Demokratik Öncüler Partisi eylemi kınarken, tarih ve hafızayı hedef alan ümitsiz bir çaba olduğunu belirtti.

Parti bildirisinde eylemi gerçekleştirenlerin Suriye halkı ve din düşmanlarıyla bağlantılarını kanıtladıklarına dikkat çekerek, karanlık güçlerin gerçek bir Müslüman ve vatansever olması nedeniyle büyük alimi şehit ettiklerini ifade etti.

Ne Zimmet Ne de Hürmeti Dikkate Almayan Kara Terördür

Suriye Demokrat Partisi suikast eylemini keskin bir dille kınadığını belirtirken, ne zimmet, ne vicdan ne de hiç bir hürmete saygısı olmayan kara bir terör eylemi olarak nitelendirdi.

Parti; eylemin dehşet sınırlarını aştığını, din, insanlık, ahlak ve tüm değerlerden uzak bir vahşet olduğunu belirtti.

Öğretmenlerin En Bilgelisini Hedef Alan Korkak Bir Eylemdir

Suriye Ulusal Gençlik Partisi suikast eylemini kınayarak allamelerin en iyisi ve öğretmenlerin en bilgelisini hedef alan hain ve korkak bir terör eylemi olarak nitelendirdi.

BM Güvenlik Konseyi Bombalı Eylemi Kınadı

Uluslararası BM Güvenlik Konseyi İslam aleminin büyük bilgelerinden biri olan Buti’nin şehit düştüğü bombalı terör eylemini kınadı

Rusya: Katı ve Kararlı Bir Şekilde Kınıyoruz

Rusya Dışişleri Bakanlığı teröristlerin bu yeni cinayetlerini kararlı ve katı bir şekilde kınadığını vurguladı.

Bakanlık yayınladığı kınama bildirisinde; ılımlılık, hoşgörü ve ulusalcılığa çağrı yapan din adamlarına uzanan güçlerin bu suikastın arkasında olduklarına dair her hangi bir kuşkunun bulunmadığını belirtti.

İran: Din ve Beşeriyete Karşı Bir Cinayettir

İran Dışişleri Bakanlığı suikast eylemini şiddetle kınadığını ifade ederken, beşeriyet ve İslam dinine karşı çirkef bir cinayet olarak nitelendirdi.

Buti’nin hayatı boyunca ilke ve öğretileriyle mezhepler arasında yakınlaşma çabalarında bulunduğunu belirten İran Dışişleri Bakanlığı; İslam alemini hedef alan güçlerin bölgedeki işbirlikçileri ve Suriye’deki piyonları aracılığı ile fitne ve bölücülüğü körüklemeye çalıştıklarını ekledi.

Şeyh Selman; Buti’nin Suriye’de mantık ve hak sesinin yükseltilmesiyle siyasi çözüme davet eden ilk İslam alimi olduğunu, ulusal birlik ve vatanı savunma çağrısında bulunduğuna dikkat çekerek, suikastla bu sesin susturulmak istendiğini ekledi.

İran İslam Devrimi Lideri Ali Hamenei;Büyük Bir Kayıp ve Musibettir

İran İslam Devrimi Lideri Ayetullah Hamenei; Buti’ye suikastı kınayarak, büyük bir kayıp ve musibet olarak nitelendirdi.

Ayetullah Hamenei; eylemin, dünyanın hegemonyacı ve despot güçleriyle birlikte onların işbirlikçilerinden bir mesaj teşkil ettiğini ifade etti.

Hizbullah: Tüm Sınırları Aşan İnsanlık Dışı Bir Cinayet

Lübnanlı Hizbullah Partisi; suikast eylemini şiddetle kınadığını ifade ederek, beşeriyete karşı çirkefliğin tüm sınırlarını aşan hain bir cinayet olarak nitelendirdi.

Parti bildirisinde; ibadet evinde İslam aleminin büyük bir alimine karşı bu terör eylemini planlayan ve uygulayanların hiç bir din, ahlak ve ilkelerle her hangi bir ilgileri omadığını ifade etti.

Filistin Kurtuluş Ordusu : Terör Gruplarının Kanlı Yapılarını Yansıtıyor

Filistin Kurtuluş Ordusu Genelkurmay Başkanlığı suikast eylemini keskin bir dille kınadığını belirterek, din ve beşeriyete karşı işlenen dehşet verici bir cinayet olduğunu belirtti.

Genelkurmay Başkanlığı kınama bildirisinde; camide din adamları ve namaz kılanlara karşı işlenen bu vahşetin, Suriye’de vahşetlerinde hiç bir sınır tanımayan terör grupları ve arkalarındaki güçlerin kanlı yapılarını yansıttığını ifade etti.

Filistin Kurtuluş Cephesi: Korkak ve Alçak Bir Eylemdir

Filistin Kurtuluş Cephesi Merkez Yönetimi suikastı korkak ve ve hain bir eylem olarak nitelendirerek, açık ve ılımlı düşünceye bir saldırı olduğunu kaydetti.

Şehit Buti’nin İslam dininin gerçek ilkelerini ve değerlerini temsil ettiğini belirten Cephe; ulusal birlik, barış, sosyal bütünlüğü savunan bir sembolün hedef alındığını ekledi.

Filistinli Güçler Koalisyonu: İnsanlık, Din ve Ahlaka Karşı İşlenen Bir Suçtur

Filistinli Güçler Koalisyonu eylemi kınarken, insanlık, din ve ahlaka karşı işlenen suçlar kategorisinde nitelendirdi.

Koalisyon kınama bildirisinde; bu eylemi gerçekleştiren katillerin İslam olduklarını iddia etseler kesinlikle ne din, ne ahlak ne de insani hiç bir değerle ilgileri olmadığını ifade etti.

Mısır Diyarları eski müftüsü Dr Ali Cuma: Hayatını Zalimlere Karşı Mücadeleyle Geçirdi

Mısır Diyarları eski müftüsü Dr Ali Cuma; din ve hak yolunda şehit düşen Buti’nin, hayatını zulüm ve zalimlere karşı mücadeleyle geçirdiğini, dinde fesat yapan ve ilkelerini çarpıtmaya çalışanlara karşı mücadelesini övdü.

Cuma; Buti’nin öğretilerinin tüm İslam alemine ulaştığını ve bu öğretilerin her zaman gerçek Müslümanların vicdanlarında kalacağını ekledi.

Rusya Diyarları Müftülük Ulemalar Meclisi Başkanı: Komplonun Bir parçasıdır

Rusya Diyarları Müftülük Ulemalar Meclisi Başkanı Şeyh Ferid Selman; İslam aleminin sayılı allamelerinden biri olan Buti’nnin suikastla şehit edilmesi haberini büyük bir üzüntüyle karşıladığını ifade ederken, Suriye’yi devlet ve halk olarak hedef alan komplonun bir parçası olduğunu söyledi.

Şehit Buti’nin oğlu Muhammed Tevfik el-Buti; Suriye’yi Hedef Alan Kirli Daireler İslam Dinini Hedef Alıyor

Şehit Buti’nin oğlu Muhammed Tevfik el-Buti; büyük İslam alimine uzanan gaddar ellerin, Suriye ve İslam dinini hedef alan kirli dairelerin hain elleri olduğunu belirterek, bunların İsrail adına vekaletle savaş yürüttüklerini söyledi.

Şehidin tüm hayatını yüce Allah’ın yolunda geçirdiğini ve Camide Allah yolunda şehit olduğuna işaret eden Buti; hain ve tekfircilerin hiç bir şekilde ilkeli tutumlarından caydıramayacaklarını belirtti.

Suriye’deki Ehlibeyt Ulusal Kurumu: Hayatını Vatan ve Hak Yoluna Adadı

Suriye’deki Ehlibeyt Ulusal Kurumu; allame Buti’nin hayatını hak ve vatan uğruna adadığını ifade ederek, her zaman gerçek İslam’ı ve ilkelerini savunduğunu belirtti.

Kurum yayınladığı bildiride; Suriye halkının hiç bir zaman bu muazzam şahsiyeti unutmayacağını kaydetti. Piskopos Huri: Hak Sesi Olarak Kalacak

Antakya ve Tüm Doğu Rum Ortodokslar Patrik Yardımcısı Piskopos Luka el-Huri; Buti’nin her zaman hak sesi olarak kalacağını, öğretilerinin de vicdanlarda canlı kalacağını belirtti.

İslam aleminin büyük aliminin suikastla hedef alınmasının büyük bir acı verdiğini kaydeden Huri; patriklik adına tüm vatana taziyelerini takdim etti.

Piskopos Hanna: Cesur Sesin Susturulmasını Hedefliyor

Sebastia Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Ataullah Hanna; suikast eylemini keskin bir dille kınadığını belirterek, cesur ve ilkeli sesin susturulmasını hedef aldığını belirtti.

Hanna; Kilise adına tüm ümmete ve şehidin ailesine taziyelerini takdim etti.

Melkite Rum Katolikler Patrikliği: En Keskin İbarelerle Kınıyoruz

Melkite Rum Katolikler Patrikliği suikast eylemini en keskin sözlerle kınadığını belirterek, katillerin büyük bir din alimini rahmet, hoşgörü ve sevgi minberinde hedef aldıklarını ifade etti.

Buti’nin hayatı boyunca gerçek ilkeleri ve değerleri yaymaya çalıştığını belirten patriklik; katiller ve arkalarındaki güçlerin Suriye’de hak sesini susturamayacaklarını, Suriye’nin her daim barış yurdu olarak kalacağını ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı