Genel

Alman gemi şirketi Suriye’ye silah gönderilme haberini yalanladı

Alman Böckstiegel Gemi Donanım Şirketi Der Spiegel Dergisinde yayınlanan bir makalede gelen ve kendisine ait bir geminin Suriye’ye İranlı silahlar taşıdığını ifade eden haberleri yalanladı.

AFP’nin aktardığı bildirisinde Alman Şirket; medyanın kendisine ait bir geminin Suriye’ye silah taşıdığını ifade eden haberlerinin gerçekle ilgisi olmadığını belirterek, kanunlara saygı göstermenin şirketin temel bir ilkesi olduğunu belirtti.

Şirkete ait bir geminin Suriye’ye taşıdığı yükün şekli ve belgelerinin, Hindistan’da üretilen ve Suriye Elektrik Bakanlığına ait olan bir elektrik reaktörü parçalarından ibaret olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Gemide üst bir yerde bulunan yükün gemi takımı tarafından kontrol edilebileceğini ifade eden Şirket; nitekim kontrol edildiğini ve boru, tüp ve kablolardan ibaret olduğunun gözlemlendiğini belirtti.

Böckstiegel Şirketi Alman hükümetiyle ortak olarak yükün Suriye limanına girmeden önce başka bir limanda kontrol edilmesi kararı alındığını ifade ederek; geminin şu anki konumu ve kontrol edilecek liman hakkında bilgi vermedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı