GenelSuriye Düşmanları

Almanya kendi Patriot sistemini Türkiye’nin hizmetine sunmayı amaçlıyor

NATO’nun Türkiye’ye Patriot savunma sistemleri konuşlandırılması kararının ardından Almanya kendi Patriot sistemini Türkiye’nin hizmetine sunmayı amaçladığını belirtti.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, bunun için Federal Meclis’in onayına ihtiyaç olduğunu belirterek, “Bu hafta içinde Bakanlar Kurulu’nda bir karar alacağız ve sonra bu kararı federal parlamentoya sunacağız” dedi.

Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamaya göre, Westerwelle, konuya ilişkin değerlendirmesinde, NATO’dan çıkan mesajın net olduğunu belirtti.

Westerwelle, “NATO, müttefiki olan Türkiye’nin yanında kesin bir şekilde durmaktadır. Bu, ittifakımız için önemlidir fakat aynı zamanda Suriye ve Esad rejimine de net bir mesaj içermektedir; biz Türkiye’ye karşı saldırıları ve şiddet eylemlerini kabul etmiyoruz, ittifak olarak birbirimizin yanındayız” dedi.

Türkiye’ye gönderilecek Patriot sisteminin tamamen savunma amaçlı olduğunu hatırlatan Westerwelle, uçuşa yasak bölge hazırlığı gibi bir durumun söz konusu olmadığını ifade etti.

“Amaç NATO topraklarının korunmasıdır” diyen Westerwelle, şunları kaydetti:

“Almanya, buna etkin bir şekilde katılacaktır. Almanya federal hükümeti, son teknolojiyle donatılmış kendi Patriot savunma sistemini Türkiye’nin hizmetine sunmayı amaçlamaktadır. Tabii ki, onun için öncelikle Federal Meclis’in onayı gerekmektedir. Bu hafta içerisinde bakanlar kurulunda bir karar alacağız ve sonra bu kararı Federal Meclis’e sunacağız. Kanaatimce, bu yıl içerisinde yani önümüzdeki hafta yapılacak parlamento oturumlarında bir sonuca varabiliriz. Ön görüşmelerden sonra Federal Meclis’in geniş desteğini alacağımızı tahmin ediyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu