Genel

Almanya, Suriye’den 5 bin mülteci daha alınmasını kararlaştırdı

Alman eyalet içişleri bakanları Suriye’den 5 bin mülteci daha alınmasını kararlaştırdı, önceki programla belirlenen 5 bin kişinin henüz yarısı bile getirilemedi.

Almanya’nın Osnabrück şehrinde dün yapılan içişleri bakanları toplantısında Suriye’den 5 bin mülteci daha kabul edilmesi konusunda uzlaşmaya varıldı. Federal ve eyalet içişleri bakanlarının katıldığı toplantıda önümüzdeki yılın başlarında tekrar bir değerlendirme yapılmasına karar verildi.

Dünkü uzlaşma ile Sosyal Demokrat Parti SPD’li içişleri bakanları ile Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU arasında bir anlaşma sağlanmış oldu. SPD’li Hamburg İçişleri Senatörü Michael Neumann, 20 bin Suriyelinin daha Almanya’ya kabul edilmesini taleb etmişti. Ancak Hristiyan demokratlar bunu reddetti. Osnabrück toplantısında alınan kararla ilgili kamuoyuna duyurulan haber henüz Federal İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanmadı.

Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, içişleri bakanları konferansında 5 bin daha Suriyelinin Almanya’ya getirilmesine karşı çıkmadı. Şimdiye kadar oturum izni garanti verilen Suriyeli sayısı 5 bin olarak belirlenmişti. Bunların yanısıra, 2011’den beri kendi imkanları ile Almanya’ya gelerek iltica eden Suriyeli sayısı ise 23 bini geçti.

HENÜZ 1. ÖZEL PROGRAM TAMAMLANAMADI

Eylül ayından beri Almanya’ya getirilmesi planlanan ilk 5 bin Suriyeliden şimdiye kadar yalnızca 1700’ü Lübnan’daki mülteci kamplarından buraya getirilebildi. Mültecilere yardım derneği Pro Asyl, bu programa alınan Suriyelilerden zaten yarıdan fazlasının Alman Büyükelçiliğine vize için başvurduğunu belirterek Alman hükümetini eleştirdi.

Yakınları Almanya’da yaşayan Suriyeli mültecilerin kabulü de gecikmelerle devam ediyor. Pro Asyl tarafından verilen bilgiye göre bu şekilde şimdiye kadar yalnızca 140 Suriyeli Almanya’ya gelebildi.

Akraba ve yakınlarının gelirleri düşük olduğundan ve yüksek sigorta masraflarını ödeyemediklerinden Suriyeli mülteciler Almanya’ya gelemiyor. Federal İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, bu şekilde şimdiye kadar Almanya’ya gelebilenlerin sayısı 646’yı buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı