GenelSuriye Düşmanları

Almanya, Türkiye’ye 2 Patriot füze bataryası ve 400 asker gönderecek

Alman kabinesi, Patriot füzeleri ve Alman askerlerin Türkiye’ye gönderilmesine onay verdi.

Alman hükümetine yakın bir kaynağın uluslararası haber ajansı Reuters’a yaptığı açıklamaya göre, Almanya’da Angela Merkel hükümetinin bakanlar kurulu, Türkiye-Suriye sınırına Patriot füzeleri yerleştirilmesine onay verdi.

Alman medyasında yer alan haberler de ise, Türkiye’ye 2 Patriot füze bataryası gönderecek olan Almanya, ayrıca 400 askerin bu operasyonda görev yapmasına onay verecek.

Alman Der Spiegel dergisinin internet sitesindeki haberde, Almanya’nın Türkiye’deki “Patriot misyonu” için toplam 400 askeri görevlendireceği iddia edildi. Almanya gönderecek 2 Patriot bataryası için 170 asker görevlendirecek.

Almanya’nın erken uyarı ve kontrol uçakları “Awacs” ları da Türkiye-Suriye sınırına göndereceği, bu operasyon için de 200′den fazla Alman askerin görevlendirileceği ileri sürüldü.

Alman kabinesinin verdiği onayın parlamentonun alt kanadı Federal Meclis’te da onaylanması gerekiyor.

Başta Yeşiller Partisi olmak üzere muhalefetten bazı milletvekilleri Türkiye-Suriye sınırına Alman Patriot füzelerinin gönderilmesine karşı çıksa da, Federal Meclis’in onayında sorun yaşanması beklenmiyor.

Anamuhalefet partisi Sosyal Demokrat Parti de, Türkiye’ye Patriotların gönderilmesine karşı çıkmıyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle oylamada büyük bir çoğunluk elde edilmesini beklediğini söyledi.

Geçtiğimiz salı günü Belçika’nın başkenti Brüksel’de toplanan NATO dışişleri bakanları, Türkiye-Suriye sınırına NATO’ya ait Patriot füze savunma sisteminin yerleştirilmesini kararlaştırmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı