Genel

Amerika Cenevre 2 Konferansının yenilgiye uğramasının sebebidir

Suriye dışişleri bakanı Umran ez’Zuabi, el’Meyadin kanalına verdiği demeçte, Cenevre’de Suriye hükümeti ve muhalifleri arasında yapılan Cenevre 2 Konferansı’nın yenilgiye uğramasının asıl sebebinin Amerika olduğunu söyledi.

Zuabi, Suriye’deki bütün grupların açık bir şekilde Suriye dışından emir aldıklarını belirterek, Cenevre 2 Konferansı’nın yapıldığı sırada Amerikan yönetiminin terörist gruplara silah gönderilmesi kararı aldığını ve konferansa Amerika’nın Şam eski büyükelçisinin direkt olarak müdahalede bulunduğunu söyledi.

Suriye heyeti resmi taleplerinin yüzde 90’ının gerçekte Cenevre 1 Konferansı’yla uyum içerdiğini belirten Zuabi, ‘ama maalesef, muhalifi heyet bu bildiriyi de kabul etmemiştir’ dedi.

Zuabi, Suriye muhalifleri adına katılan heyetin, Suriye içinde ve dışındaki muhaliflerin tamamını temsil etmediğini belirterek, kendilerinin bütün muhalifleri temsil edecek bir heyetin katılmasını BM genel sekreteri Suriye işleri özel temsilcisi Ahdar İbrahimi’den istediklerini ama bunun yerine getirilmediğini söyledi.

Suriye heyetinin Suriye halkının ulusal çıkarlarını savunma için Cenevre’ye gittiğini belirten Suriye enformasyon bakanı, Şam’ın bütün muhalif gruplarla görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu