Suriye Düşmanları

Amerika Irak’tan kaçmaya hazırlanıyor

Amerikan deniz piyadeleri Irak’tan bir dizi “güvenli çıkış” uygulamaları başlattığını açıkladı.El Cezire televizyonunun haberine göre Fransız Haber Ajansı, Amerikan deniz piyadelerinin Irak topraklarından çekilmek için bir dizi uygulama başlattığını açıkladığını duyurdu.

Amerika’nın Kudüs Gücü Komutanı general Kasım Süleymani ve Haşd Şabi başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’e yaptığı suikastın ardından Irak meclisi, dün Amerika da dahil tüm yabancı güçlerin Irak’tan çıkarılmasını öngören bir karar almıştı.

Amerikan Başkanı Donald Trump, dün Irak Meclisinin kararına tepki göstererek Bağdat’ı “şimdiye kadar benzeri görülmedik” yaptırımlar uygulamakla tehdit etmişti. 

Trump ayrıca Amerikan güçlerinin Irak’tan çekilmesi için Irak’ın Amerikan hava üssünün masrafını ödemesi gerektiğini söylemişti.

Axios haber ajansı da iki Amerikalı ve bir de Iraklı yetkiliye dayandırdığı haberinde Trump hükümetinin parlamento kararını engellemek üzere Iraklı yetkilileri ikna etmek için yoğun baskı kurduğunu ancak Amerikan lobisinin bu konuda başarısız olduğunu bildirdi.

Öte yandan Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, Amerika’nın Bağdat büyükelçisiyle yaptığı görüşmenin ardından Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Görüşmede, Irak meclisinin kararı doğrultusunda Irak’taki yabancı güçlerin çıkarılması için ortak adımlar atılmasının zaruretini ele aldık” dedi.

Irak Hizbullah Tugayları Sözcüsü Ali Askeri, “Eğer Trump Amerikan askerlerini Irak’ta tutmakta ısrar ederse Irak’taki Amerikan hava üslerini viraneye çeviririz” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu