Suriye Düşmanları

Amerika İran petrolünün alıcılarını tehdit ediyor

Amerika yönetimi İran’a dayattığı yaptırımların başarısızlığının ardından İran petrolünün alıcılarını yeni yaptırımlarla tehdit etti.

ABD Dışişleri Bakanı mali işler ve yaptırımlardan sorumlu Kurmayı Yardımcısı David Peiman Pazartesi yaptığı açıklamada, Washington yönetimi yakında İran petrolünü denizde depolamasına yardımcı olan denizcilik firmaları, limanlar ve sigorta şirketlerine yönelik yeni uyarıları yayımlayacağını belirtti.

Amerikalı yetkili Peiman, Donald Trump yönetimi Bercam nükleer anlaşmasından çekilmesi ve İran’ın petrol ihracatını sıfır seviyesine düşüreceği iddiasının üzerinden 22 ay geçtiği halde bunu başaramadığı ve İran petrolünün alıcılarını sürekli tehdit ettiği halde bu hedefine ulaşamadığı halde Washington yönetimi İran’ın petrol ihracatını kısıtlamak için yeni adımlar atacağını ileri sürüyor.

Peiman Amerikalı yetkililerin İran petrolünün alıcıları ve ticari ortaklarına yönelik tehditvari sözlerinin devamında şöyle dedi:

Biz İran petrolünü, petro kimya ürünlerini veya rafine ettiği ürünleri denizde depolamasına yardımcı olup böylece Amerika’nın yaptırımlarını ihlal eden taraflara yaptırım uygularız.

Gerçi Amerika’nın dayattığı illegal yaptırımları İran ekonomisinde bazı sorunlara yol açıyor, ancak Dünya Bankası ve IMF son raporlarında yaptırımların etkisini kaybetmesi üzerine İran ekonomisinde gerileme süreci yıl sonuna kadar sona ereceğini belirttiler.

Bir süre önce de Bloomberg kanalı, İran’a yaptırım dayatma politikası iflas ettiğini ve Amerika artık daha fazla yaptırım dayatabilecek imkanı da olmadığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu