Genel

Amerika’da ırkçılık karşıtı eylemler devam ediyor

Siyahi bir genci öldüren Amerikan polis memuru hakkında mahkemenin verdiği takipsizlik kararı, ülkenin muhtelif noktalarında protesto edilmeye devam ederken, Amerikan polisi de göstericilere sert müdahalede bulunuyor.

Tasnim haber ajansı, ABD Missouri eyaletine bağlı St.Louis polisinin yaptığı bir açıklamada, eyleme katılanlardan 15’i hakkında tutuklama kararı verildiğini belirtti.

ABD’nin başkenti Washington’da yüzlerce kişi “Kara Cuma” alışverişini protesto ederek, siyahilerin ABD ekonomisindeki varlığına dikkati çekmeye çalıştı.

Ferguson’da silahsız siyasi genç Michael Brown’u öldüren Darren Wilson’un yargılanmasına gerek görülmemesi ardından, ülke genelinde başlayan protestolarda özellikle “siyahilerin hayatının da değerli” olduğu vurgulanıyor. Siyahilerin hayatın her alanında “değerli” olduğunu göstermek isteyenler, ülkede “alışveriş çılgınlığı” haline gelen, Şükran Günü’nün gecesinde başlayıp ertesi günün akşamına kadar süren “Kara Cuma”yı protesto ederek, Afrikan Amerikalıların ülke ekonomisinde de “değerli” bir kesim olduğunu vurgulamaya çalıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı