Genel

Amerikalı senatör: İran ile askeri çatışma, büyük bir hata

Yemenlilerin Suudi petrol rafinerilerine İHA saldırılarının ardından cumhuriyetçi Amerikalı senatör yapılan saldırıya Amerika’nın askeri misillemesinin büyük bir yanlış olacağını belirtti.

Fars Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre Yuta(Utah) eyaleti temsilcisi Mitt Romney dün senatoda bir twitter mesajında Aramco saldırılarının İran tarafından gerçekleştiğini iddia ederek, “Suudi Arabistan’ın petrol altyapılarına yönelik İran saldırılarına karşılık olarak Amerika ordusunun direkt çatışması büyük bir hata olacaktır.” şeklinde yazdı.
Mitt Romney Cumartesi günü S. Arabistan’a yapılan saldırılar hakkında iddialarda bulunurken daha önce de Amerika dışişleri bakanı Mike Pompeo’nun İran’a yönelik suçlamaları ve cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham’ın da İran petrol rafinerilerine saldırı isteği, büyük tepkilere sebep oldu. 
Pompeo ve Graham’ın ardından Donald Trump da bir twitter mesajında askeri saldırıya hazır olduğunu, fakat Suudilerin saldırı failini onaylamasını beklediğini yazdı. 
Yemen ordusu İHA birlikleri cumartesi günü 10 İHA ile Suudi Aramco firmasına ait Bukayk ve Hurays rafinerilerine saldırı düzenledi.
Bu saldırı, Ensarullah halk güçleri ve Yemen ordusunun, Suudi Arabistan’ın Yemen’e 2015’te saldırısından beri en büyük saldırı olarak değerlendirildi.
Ensarullah halk güçleri pazartesi S. Arabistan ve Birleşik Arap Emirliği’ni savaşın durdurulmaması halinde daha büyük saldırılar ile tehdit etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu