GenelSuriye DostlarıSuriye Düşmanları

Amerika,Suriye halkı ve muhaliflere zulmediyor

İran dışişleri bakanlığının Arap ve Afrika işleri yardımcısı Amerika’nın teröristleri desteklemekle Suriye’deki halk ile muhaliflere zulmederek Beşar Esed’in reformlarının tamamlanmasına izin vermediğini söyledi.

İrna’nın haberine göre Çin yetkilileriyle müzakere için Pekin’e giden Hüseyin Amir Abdullahiyan, Çin araştırmacı, düşünür ve muhabirlerine yaptığı açıklamasında bazı yabancı tarafların Suriye’de müdahale planı üzerinde ısrar ettikleri ancak Çin ile Rusya’nın uluslar arası düzeydeki üç bildiriyi veto etmesinin Ortadoğu’nun önemli ülkesi düşmanlarından bu fırsatı aldığını söyledi. İran dış işleri bakan yardımcısı, Suriye düşmanlarının doğrudan müdahale siyasetinden ümitlerini kestiğine değinerek onların dolaylı müdahaleyi gündeme aldıkları ve sorumsuz silahlı grupları bu ülkeye soktukları El-Kaide dahil bazı radikal grupların da Washington’un desteğiyle Suriye’yi terör faaliyetleri merkezine çevirdiklerini belirtti.

Amir Abdullahiyan, ayrıca bazı yabancı ülkelerin Suriye’ye müdahalede ısrarcı olması hususunda her kesin Suriye’nin bir çok Arap ülkesi gibi reforma ihtiyaç duyduğu ancak bu ülkede itirazı başlatanların bile Esad’ın iktidarı bırakmasını istemediklerini bildiğini söyledi.

İran dış işleri bakan yardımcısı Suriye’nin son iki ayda istikrar ve huzura doğru gittiği ve hükümetin duruma hakim olduğu yüzlerce siyasi tutuklunun serbest bırakılmasının bu iddiayı ispatladığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı