Genel

Amiral Ertürk:Suriyediki saldırıları kaide düzenledi

Türkiye Deniz Harp Okulu Eski Komutanı Emekli Tuğamiral Türker Ertürk; ABD tarafından desteklenen Kaide terör örgütünün Suriye’de bir dizi saldırılarda bulunduğunu ve bu saldırılarda asayiş güçlerinin yanında sivil vatandaşları hedef aldığını belirtti.

İlk Kurşun Gazetesinin web sitesinde “Salvador Seçeneği” başlığı altında yayınlanan makalesinde Tuğamiral Ertürk; Kaide’nin son haftalarda yaptığı saldırılarla Suriye halkına ve güvenlik güçlerine dehşet saçtığını ifade etti.

ABD ve İsrail’in Suriye‘de yönetimi değiştirmek istediklerini, İran – Suriye – Hizbullah birlikteliğine son vermek istediklerini ifade eden Tuğamiral Ertürk; ABD ve İsrail’in ayrıca Büyük Ortadoğu Projesi’nin gerçekleştirilmesi çabalarıyla Suriye‘nin etnik, dinsel ve mezhepsel olarak bölünmesini istediklerini ekledi.

Tuğamiral Ertürk; bu hedefler çerçevesinde başlangıçta Suriye‘de “Libya modeli” müdahale planlandığını, fakat her türlü kışkırtmaya ve desteğe rağmen dış müdahalenin önünü açacak arzu edilen seviyede (büyüyen, isyan eden ve savaşan) muhalefet hareketi gelişemediğinden Suriye‘ye müdahale bugüne kadar yapılamadığını ifade etti.

Suriye‘nin tüm baskılara rağmen pes etmemesinde gösterdiği kuvvetli antiemperyalist direncin yanında Rusya ve Çin‘in bu dirence sağladığı desteğin önemine dikkat çeken Tuğamiral Ertürk; son terör saldırılarının Suriye‘de kısmi taktik değişikliğine gidildiğine işaret ettiğini söyledi.

Tuğamiral Ertürk; bu taktik oyunda teröristlerin bir türlü oluşturulamayan muhalefetin yerine ikame edildiklerini; bunu da “Salvador Seçeneği” olarak adlandırmanın mümkün olduğunu ekledi.

Bu arada ABD’nin destekleyip organize ettiği “Ölüm Timleri” tarafından yapılan saldırılara ve kitlesel öldürme olaylarına “Salvador seçeneği” deniyor.

İlk defa Orta Amerika ülkesi El Salvador‘da ve Nikaragua’da benzer taktiklerin kullanıldığına işaret eden Tuğamiral Ertürk; ABD’nin ardından Irak’ta benzer bir yöntem kullandığını ekledi.

Tuğamiral Ertürk; ABD‘nin esas amacının Irak‘ın bütünlüğünü korumak değil onu etnik ve mezhepsel olarak üçe bölmek olduğunu ifade ederken; John Negroponte Irak‘a Büyükelçi olarak atandığını ve operasyona başlandığını belirtti.

Irak‘ta kan davası haline gelen çatışmalar, vahşi mezhep savaşları, bombalı intihar eylemleri, karşılıklı olarak Sünni-Şii suikastları, kutsal yerleri de hedef alan saldırılar, toplu infazlar, işkence edilen ve yol kenarlarına atılan cesetlere dikkat çeken Tuğamiral Ertürk; tüm bunların Irak’ta izlenen Salvador Seçeneğinin sonuçlarından bazıları olduğunu söyledi.

Irak‘ta uygulamaya konan “Salvador seçeneği” operasyonunun başında bulunan Büyükelçi John Negroponte‘nin ekibinde Robert Stephan Ford adında yetenekli bir diplomatın yer aldığına işaret eden Tuğamiral Ertürk; “Ne tesadüf ki bu şahıs Ocak 2011’de ABD‘nin Suriye Büyükelçisi olarak Şam‘a atanır” dedi.

Tuğamiral Ertürk; Robert Sephan Ford‘un Şam‘da göreve başlamasından sadece 3 ay sonra Mart 2011de “Salvador seçeneğinin”, Suriye‘de vizyona konulduğunu ve ilk saldırı haberlerinin Dera‘dan geldiğine dikkat çekti.

Suriye‘de rejim değişikliği yapmak ve bu ülkeyi etnik/mezhepsel olarak bölmek amaçlı bu operasyonda geçmişte yapılanlar gibi komşu ülkeler harekat üssü olarak kullanıldığının altını çizen Tuğamiral Ertürk; hiç şüpheniz olmasın ki Türkiye yönetimininde Suriye‘ye karşı yürütülen “Salvador seçeneği” operasyonunda lojistik, eğitim, eşgüdüm ve sınır ötesi saldırılar için harekat üssü olarak kullanıldığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı