GenelSuriye Düşmanları

Annahar Gazetesi:Suriye Huzura Doğru Giderken, Katar Karışacak!

Sarkis Naum, en-Nehar gazetesindeki yazısında İran’ın Suriye’yi bir tufan gibi saran bunalımın bir süre sonra yatışacağına ve Beşşar Esed’in önemli bir zafer kazanacağına inandığını belirterek bunun Arap dünyasındaki ve Lübnan’daki İslamİ çevrelerden sahip oldukları kişisel bilgilere dayanarak dile getirdikleri bir husus olduğunu belirtti.

Tahran’ın Esed yönetiminin varlığını sürdüreceğine ilişkin iyimser yaklaşımına ve Katar’da yaşanan gelişmelerle ilgili olarak ulaşan haberlere değinen Sarkis Naum, “bu iyimserliğin sebebi Tahran’ın şu sonuca varmasıdır: Katar emiri hastadır, daha fazla dayanamayacak ve yakında veliaht ile başbakan arasında ciddi ihtilaflar baş gösterecek. Katar, kendi içinde başlayan ihtilaflarla meşgul olacağı için Suriye’de ve diğer bölgelerde yaşanan olaylara müdahale edemeyecek” diye yazdı.

Tüm dünya biliyor ki Suriye halkı sindirici bir rejimin şiddetiyle karşı karşıyadır. Ayrıca şunu da çok iyi biliyorlar ki Suriye’deki olayları destekleyen sadece Katar değildir, bu olaylar Arap toplumlarının çoğu tarafından destekleniyor. Bunlara ilaveten Körfeze kıyısı olan Arap ülkeleri, Türkiye, Avrupa ve Amerika da Suriye’deki gösterileri destekliyor.

Tecrübeler göstermiştir ki İranlılar bir şeyi öngördüklerinde ve onun üzerine dikkatli bir planlama yaptıklarında önemli kazanımlar elde etmişlerdir. Nükleer mesele, Irak meselesi ve Lübnan meselesi bunun örnekleridir. Şu anda da Suriye’yi güvenle destekliyorlarsa kesinlikle çok az kişinin dikkatini çeken ufuklar görüyorlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı