Genel

Annan planı şiddetin durdurulması yönünde en iyi fırsatı teşkil ediyor

Rusya Başkanı Vladimir Putin, 29.Rusya-Avrupa Birliği Zirvesinin başarılı ve faydalı olmasına rağmen tüm davalar üzerinde ortak tutumlara varamadığını, fakat iki tarafın işbirliğini sürdürme özenini vurguladığını belirtti.

Putin zirvenin bitiminde Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ile düzenlediği ortak basın toplantısında, zirvede insani davalar, uluslar arası ve bölgesel ajandalar, Suriye, İran ve Ortadoğu’daki gelişmelerin görüşüldüğünü bildirdi.

Rusya Başkanı Putin, Avrupa Birliği ve Rusya’nın ortak meydan okumalarla karşı karşıya olduklarını, bu nedenle pek çok davada tutumlarını belirlemek için ortak koordinasyon kurmaları gerektiğini açıklayarak Rusya ve Avrupa vatandaşlarının beklentilerini karşılamanın Rusya-Avrupa ortaklığının öncelikleri arasında yer alması gerektiğinin altını çizdi.

Diğer yandan Herman, Avrupa Konseyi Başkanı Rompuy’un Suriye’de görev yapan uluslar arası gözlemciler heyetine tam destek verdiklerini dile getirdiğini belirterek Rusya ile Avrupa Birliğinin Suriye krizi konusundaki değerlendirmelerinin farklı olduğuna dikkat çekti.

Herman, Suriye yönetiminin şiddeti acilen durdurması gerektiğini savunarak Avrupa Birliğinin Suriye’de her türlü şiddeti reddettiğine işaret etti.

Rompuy ise, BM’nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan planının Suriye’de şiddeti durdurma yönünde en iyi fırsatı teşkil ettiği üzerinde görüş birliğine varıldığını söyleyerek Suriye krizine çözüm bulmak amacıyla uluslar arası çabaları birleştirme gerekliliğine vurgu yaptı.

İran konusunda ise Rompuy, İran’ın nükleer silaha sahip olması üzerinde anlaştıklarına değinerek İran’ın nükleer dosya konusunda Rusya ve diğer ülkelerle işbirliği yaptığına işaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı