Genel

Annan Planının başarısı terör eylemleri ve bu eylemlere desteği kesmeye bağlıdır

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad,BM Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan ve ona eşlik eden heyet ile altı maddelik Annan planının uygulamaya konulmasından bugüne dek Suriye’de yaşanan durumları masaya yatırdı.

Görüşmede özellikle bir kısım bölgelerin tanık olduğu terör eylemlerindeki tırmanma ve planı tam olarak hayata geçirmede hala mevcut sorunların nasıl ortadan kaldırılabileceği ele alındı.

Terör gruplarının son zamanlarda Suriye’nin farklı bölgelerinde terör eylemlerini tırmandırdıklarını belirten el-Esad bu grupların masum sivil vatandaşlara karşı öldürme ve kaçırma eylemlerinde bulunduklarını, kamu ve özel mülklere gasp, yağmalama, kundaklama ve sabote etme saldırılarında bulunduklarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı el-Esad; terör gruplarını finanse eden, onları barındıran, eğiten ve silah temin eden ülkelerin Annan planına ciddi ve fiili bir şekilde bağlı kalmalarının önemine vurgu yaptı. El-Esad; teröre son vermeye katkı bulunmalarında bu ülkelerin siyasi iradeye sahip olup olmadıklarının test edilmesi gereğini ifade etti.

BM Temsilcisi Annan’a planının başarılı olmasının terör eylemlerinin sona ermesiyle birlikte bu eylemleri destekleyenlerin desteklerine son vermelerine dayandığını vurgulayan el-Esad; bu bağlamda silah kaçakçılığının önlenmesi önemine dikkat çekti.

Görüşmede BM Temsilcisi Annan; Suriye hükümeti ile ülkede görev yapan BM gözlemciler heyeti arasında mevcut koordinasyonu övdü.

Görüşmeye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el-Muallim, Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Basın Danışmanı Büseyna Şaban, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat ve bakanlığın resmi sözcüsü Cihad Makdisi hazır bulundular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı