Genel

Annan planı’nın uygulanabilirliği teröristlere sağlanan desteğe son verme ile olur

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi, BM’nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan planının uygulanmasının Suriye hükümetinin değil şiddeti kışkırtan, silahlı terör gruplarına silah, para ve Suriye dışında barınak temin edenlerin siyasi iradelerini kullanmalarını gerektirdiğini belirtti.

Uluslar arası güvenlik konseyinin Suriye konusunu tartıştığı oturumun ardından basın toplantısı düzenleyen Caferi, Annan planının şiddetin tüm taraflarca durdurulmasını öngördüğünü, kimlikleri açıklanan bazı tarafların Suriye’ye silah kaçırmayı sürdürmeleri ışığında söz konusu tarafların bu noktaya saygı göstermesi gerektiğini ifade etti.

Suriye hükümetinin planı uygulama konusunda ciddi olduğunu söyleyen Caferi, fakat farklı seçenekler sunan tarafların plana saygı göstermeyen ve başından itibaren başarısızlığını ilan eden aynı taraflar olduğuna dikkat çekti.

BM Temsilcisi, Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’ın Annan’la yaptığı görüşme sırasında tüm tarafların plana uyması, silahlıları finanse etmeyi ve Suriye’ye silah kaçırmayı durdurması gerektiğini hatırlattığına değinerek ” büyükelçilerin oturum sırasında yaptıkları konuşmaların çoğunluğu dengeliydi. Büyükelçiler Huvla’da yaşanan olaylar başta olmak üzere Suriye’deki durumu daha dikkatli ifadelerle değerlendirdiler” dedi.

Suriye hükümeti ve halkının Huvla’da yaşanan korkunç katliamdan dolayı şoka uğradığını bildiren BM Daimi Temsilcisi, “yaşanan katliamlardan hiç kimse Suriye halkından daha fazla rahatsız olmamıştır. Çünkü hayatını kaybeden çocuk, sivil ve askerler halkımızın evlatlarıdır. Katliamda 26 asker ve subay şehit düştü” diye konuştu.

Caferi, Huvla katliamını çirkin, korkunç ve haksız olarak nitelendirirken katliamı işleyenlerin Suriye adaletinin önüne çıkarılıp yargılanmaları gerektiğine dikkat çekti.

Katliamın ulusal komisyon tarafından soruşturulduğuna ve komisyonun çalışmalarını iki gün içinde sonlandıracağına işaret eden Caferi, soruşturma sonuçlarının tüm dünyaya duyurulacağını ve katliamın faillerinin mutlaka ortaya çıkacağını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı