Genel

Annan: Suriye ve halkı için tüm silahlılar silahlarını bırakmalıdır

BM’nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan bugün Cenevre’de Suriye’de görev yapan BM gözlemciler heyeti başkanı Robert Mood ile çalışmalarını askıya alan gözlemci heyetinin görevine yeniden başlaması yollarını masaya yatırdı.

Görüşmenin ardından Annan ve Mood ortak bir basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını cevapladılar.

Basın toplantısında Annan; Suriye’de şiddete son verme amacıyla uluslararası toplum ve nüfuz sahibi ülkelerin üstlerine düşen sorumlulukları üstlenmeleri gereğine işaret etti.

Annan Suriye’de görev yapan gözlemci heyetinin yeniden görevine başlamasına çaba harcadıklarını ifade ederek fakat koşulların buna izin vermediğini söyledi.

Cenevre’de düzenlenmesi beklenen Suriye konulu konferans konusunda Annan; bu konferansa uluslararası güvenlik konseyi üyelerinin yanı sıra Suriyeli taraflara etkileri olan ülkelerin katılacaklarını açıkladı. Annan konferansta altı maddelik planın hayata geçirilmesi amacıyla alınması mümkün olan icraatları masaya yatıracağını ifade etti.

İran’ın söz konusu konferansa katılması ve çözümün bir parçası olması gereğine dikkat çeken Annan; planının tam bir şekilde ve tüm tarafların desteğiyle uygulanması gereğini güvenlik konseyine bir çok kez belirttiğini ekledi.

Altı maddelik planın başka hiç bir alternatifi bulunmadığına vurgu yapan Annan, herkesin Suriye halkının çıkarlarına hizmet olarak bu planın tamamıyla uygulanması için ciddi ve yoğun çabalar harcaması gereğinin altını çizdi.

Annan Suriye ve halkı için tüm silahlıları silahlarını bırakmaya çağırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu