Genel

AP heyeti, Beşşar Esad ile görüştü

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Suriye’deki teröristleri destekleyen Batılı liderlerin kendi ülkelerinde terör ve aşırılık eylemleriyle karşı karşıya kaldığını söyledi.

Şam’ı ziyaret eden Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Komitesi Başkan Yardımcısı Javier Couso başkanlığındaki AP heyetini kabul eden Esad, Batı’nın Suriye politikasını eleştirdi.

Suriye’nin resmi ajansı SANA’ya göre, “Terör saldırıları, benzeri görülmemiş sığınmacı akını ve Avrupa’nın baş etmeye çalıştığı diğer sorunlar, Avrupalı liderlerin yanlış kararlarının sonucu” diyen Esad, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Suriye ve Ortadoğu’daki durum, Avrupa’yı konumu ve sosyal bağları nedeniyle doğal olarak etkiliyor. Avrupa’nın bugün karşı karşıya kaldığı terör, aşırıcılık ve sığınmacı akını gibi sorunlar, Batılı bir kısım liderlerin kendi vatanları ve halklarının çıkarlarına hizmet etmeyen politikalar yürütmelerinden kaynaklandı. Batılı liderler, Suriye’deki silahlı terör örgütlerine destek verirken, bu destek sayesinde güçlenen terörün Avrupa ülkelerine yayılması gayet normal.”

Hükümetlerin yanlış politika ve tutumlarını düzeltme konusunda Avrupa’daki parlamentolara düşen role de vurgu yapan Esad, bu hükümetlerin teröristlere verdiği desteğin ve Suriye’ye uyguladıkları ekonomik yaptırımların Suriye halkının can ve mal güvenliğini sabote ettiği gibi yaşamlarını da zorlaştırdığına dikkat çekti. Esad tüm bunların çok sayıda Suriyelinin evini terk edip başka ülkelere gitmesine yol açtığını belirtti.

Konuk heyet üyeleri ise Suriye’ye ziyaretleri ve Suriye halkının terör nedeniyle yaşadığı zorlukları gözleriyle görmelerinin, AB hükümetlerinin yanlış tutumlarını düzeltme çabalarında yardımcı olacağını söyledi.

Öte yandan AB’li parlamenterler, hükümetlerinin terörü desteklemeye ve Suriye’ye ekonomik yaptırım uygulamaya son vermeleri için çaba harcayacaklarını sözlerine ekledi. Suriye’nin egemenliğini koruma gereğinin altını çizen heyet üyeleri, Suriyelilerin kendi geleceklerini herhangi bir dış müdahale olmaksızın kendi elleriyle ve egemen kararlarıyla yapılandırmalarının önemine vurgu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı